KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ NA WYMARZONE WAKACJE NA BALI?

Pierwszą rzeczą jaka powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem gdziekolwiek, a w szczególności do Azji jest sprawdzenie pogody jaka w danym okresie panuje w kraju do którego chcemy się udać.

Jak to wygląda na Bali?

A zatem, z powodzeniem możemy rekomendować tą wyspę jako całoroczną, przy uwzględnieniu kilku elementów.

Bali jest jedną z kilkunastu tysięcy wysp składających się na ogromny kraj jakim jest Indonezja. Należy do archipelagu Wysp Sundyjskich i leży na Oceanie Indyjskim.

Panuje tam klimat równikowy wilgotny, charakteryzujący się przez większość roku wysokimi temperaturami około 28°C. Amplituda temperatur to zaledwie 4-5°C więc tak naprawdę cały rok odczuwamy ten sam upał. Wysoka jest również wilgotność powietrza, której zmienność determinuje dwie pory roku: porę suchą i deszczową.

Wyspa Bali usytuowana jest na styku stref tropikalnych, gdzie monsun południowo-wschodni zapewnia porę suchą i gorącą, a monsun północno-zachodni gwałtowne deszcze podczas pory deszczowej.

Pora deszczowa

Od października do kwietnia trwa pora deszczowa. Temperatury powietrza nieznacznie się obniżają i wynoszą średnio 26-27 °C. W tym okresie liczba dni deszczowych wynosi od 8 do 16, więc wzrasta wilgotność powietrza, która w tym okresie wynosi od 65 do nawet 85 %. Cały czas jest ciepło, deszczowo i bardzo wilgotno. Opady natomiast nie są ciągłe. Są to kilkunastominutowe opady, ale mogą zdarzyć się deszczowe dni. Często pada też w nocy, a dni są pogodne. Wielkość i częstotliwość opadów różni się w poszczególnych częściach wyspy. Najwięcej deszczu spada w górach w centralnej części wyspy (około 3000 mm rocznie), najmniej na wybrzeżu północnym okolice Lovina (około 1000mm rocznie).

To co charakterystyczne dla deszczu monsunowego, jaki występuje na Bali to że jest z reguły gwałtowny, ulewny, ale trwają krótko.

 

Pora sucha

Okres pięknej pogody, wymarzonej na urlop przypada od maja do września. Temperatura jest niewiele wyższa, a wilgotność spada do 60%. Dni deszczowych w porze suchej jest znacznie mniej od 3-9. Pora sucha na Bali to nadal wysokie temperatury, dużo słońca i duża wilgotność. Sprzyja to roślinności, która przez cały rok jest bujna i zielona.

 

Jak rozkłada się ruch turystyczny na Bali?

Bali turystycznie oblegana jest oczywiście w porze suchej czyli od maja do końca września. Dzieje się tak i ze względu na pogodę, ale również ze względu panującej w Australii „zimie”. Bali jest bowiem główną wakacyjną destynacją Australijczyków, których od tej magicznej wyspy dzieli ich zaledwie kilkugodzinny lot. 

Wyspa oferuje doskonałe warunki do eksploracji, wspinaczki na wulkan, trekking po polach ryżowych , no i przede wszystkim do uprawiania sportów wodnych jak surfing czy nurkowanie.

 

Dla osób, które nie chcą turystycznego tłoku i nie straszny im mały deszczyk rekomendujemy wyspę również w porze deszczowej. Jest to doskonały okres dla Europejczyków, gdy u nas jesienne i zimowe słoty cudownie jest wygrzać się w cudownym tropikalnym klimacie gdzie temperatura nie spada poniżej 26°C. 

Warto też wspomnieć, że woda morska nie jest chłodniejsza i ma podobną temperaturę co powietrze, więc kąpiele są możliwe przez cały rok.

 

Nie rezygnujcie więc z planów odwiedzenia Bali w porze deszczowej, wybierzcie wtedy wybrzeże północne a unikniecie dni deszczowych. 

Życzymy Wam wspaniałego wypoczynku i  zapraszamy na nasze wyprawy na Bali.

Dodaj komentarz

AUTOR