SZCZEPIENIA
Indonezja - Bali
SZCZEPIENIA
Ayurveda Sri Lanka
SZCZEPIENIA
Indonezja - Bali
SZCZEPIENIA
Indonezja - Bali
SZCZEPIENIA
Ayurveda Sri Lanka
SZCZEPIENIA
Indie
SZCZEPIENIA
Indonezja - Bali
SZCZEPIENIA
Ayurveda Sri Lanka
SZCZEPIENIA
Indie
SZCZEPIENIA
Indie
SZCZEPIENIA
Indie

Asia Dream Trips

ASIA DREAM TRIPS

Szczepienia tak czy nie?

Gdy wyjeżdżamy do egzotycznego kraju, narażamy się na ryzyko zachorowania na różne poważne choroby, mimo że powód zakażenia bywa bardzo często błahy: inna woda, inne jedzenie, inne bakterie, inny klimat itp. Warto wziąć pod uwagę, że w podróży organizm szybciej będzie się męczył, odwodnił, zatruwał i łapał choroby. Oto kilka generalnych zasad i wymogi odnośnie szczepień.
Temat szczepień zawsze się pojawia przed pierwszą podróżą. Pytanie brzmi: czy wydać 800 zł i przyjąć wszystkie możliwe szczepionki, zapewniając sobie bezpieczeństwo, czy zaoszczędzić i zdać się na fart?
Sprawa, niestety, wygląda tak, że możemy sobie kupić jedynie względne bezpieczeństwo i to tylko od chorób, na które medycyna szczepionkę wymyśliła.

Na malarię, dengę, filariozę, leiszmaniozę, muchy tumbu i wiele innych szczepionek po prostu nie ma. O szczepieniach każdy decyduje sam, w zgodzie z własną oceną.
Większość szczepień obowiązuje kilka lat, więc jest to jednorazowa inwestycja, warta swojej ceny. Szczepić się można w stacjach epidemiologicznych lub sanepidu w każdym mieście.

Szczepionki rekomendowane do Azji to:

Do Afryki jak wyżej i dodatkowo:

PROFILAKTYKA

Gdy wyjeżdżamy do egzotycznego kraju, narażamy się na ryzyko zachorowania na różne poważne choroby, mimo że powód zakażenia bywa bardzo często błahy: inna woda, inne jedzenie, inne bakterie, inny klimat itp. Warto wziąć pod uwagę, że w podróży organizm szybciej będzie się męczył, odwodnił, zatruwał i łapał choroby. Oto kilka generalnych zasad i wymogi odnośnie szczepień.

JEDZENIE

Podstawowa zasada: ugotuj, obierz, usmaż lub zapomnij. Nie jedz ciepłych pulp czy potrawek ryżowych, jeśli widać, że leżą na straganie już kilka godzin. Muchy i temperatura robią swoje.

WODA

Nie pij wody z kranu, nie jedz sałatek, nie pij soków, nie bierz lodu do napojów. Woda bywa bardzo zanieczyszczona. Owoce kupuj sam, myj je, osuszaj ręcznikiem i dopiero obieraj. Uważaj zwłaszcza na melony, które absorbują wodę w niemal nieprzetworzonej postaci.

MYJ RĘCE

Myj ręce tak często, jak tylko się da. W tropikach brudne ręce to gwarancja choroby.

ODKAŻAJ

Odkażaj nawet najmniejsze ranki. Weź ze sobą żel antybakteryjny.

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA

Powyżej 3000 m n.p.m. może dopaść każdego, bez względu na zdrowie i kondycję. Spowodowana jest gwałtowną zmianą wysokości i ciśnienia powietrza atmosferycznego, zawartości tlenu itd. Choroba wysokościowa mija – trzeba sporo odpoczywać, pić dużo wody i zero alkoholu oraz stopniowo zwiększać wysokość.

UWAGA NA ODWODNIENIE

W tropiku nie jest to trudne. W gorącym klimacie (przynajmniej na początku) człowiek wypija niewyobrażalne ilości wody, trzeba ją więc dostarczać organizmowi z zewnątrz. Pij dużo, znacznie więcej niż normalnie, minimum 3 l dziennie! Odwodnienie objawia się ogólnym spadkiem formy, zmęczeniem, zniechęceniem, bólami głowy – psuje całą przyjemność z wyjazdu.

BIEGUNKA PODRÓŻNYCH

Przygotuj się na nią. To zazwyczaj nieostre rozwolnienie, które dopada większość ludzi przy zmianie diety i flory bakteryjnej po tygodniu-dwóch. Pij dużo wody, jedz lekkie rzeczy, a biegunka szybko przejdzie sama. Jeśli trafi ci się poważniejsze zatrucie, bardzo dużo pij i nie stosuj blokerów (typu Laremid), bo one nie leczą, tylko zatrzymują „efekty”. Zatrucie musisz wypłukać. Blokery stosuj tylko wtedy, gdy jest bardzo źle, a ty musisz jechać dalej.

KĄPIELE

Podróżując po Afryce i Azji, pod żadnym pozorem nie pływaj w stawach i jeziorach. W większości z nich jest bilharcjoza, pasożyt, z którego bardzo trudno się wyleczyć. Ślimaki przenoszące pasożyty są malutkie i mają szarozieloną muszlę. Lubią płytkie, stojące, ciepłe wody, a nie lubią bystrych strumieni i wartkiego nurtu oraz głębokości. Żeby się zarazić bilharcjozą wystarczy wejść do wody, nie trzeba jej pić. Zawsze dowiesz się z wiarygodnego źródła, gdzie na danym terenie występuje bilharcjoza.

PRZEGOTOWANIE WODY

Przegotowanie wody zabija wszystkie bakterie i pasożyty. Woda musi się gotować co najmniej minutę. Powyżej 3000 m n.p.m. trzeba ją gotować ponad trzy minuty (fizyka). Innymi metodami oczyszczania wody są tabletki z jodyną i filtry mechaniczne (tylko te przy średnicy otworu poniżej jednego mikrona).

KOMARY (i inne latające stworzenia)

Tropikalne komary latają bezgłośnie i kłują bezboleśnie. Roznoszą dengę, malarię, filariozę, żółtą febrę i wiele innych chorób. Przebijają się przez ciuchy, uodparniają na repelenty, gryzą boleśnie i wstrzykują znieczulacze, by – nim się zorientujemy – móc wyssać z nas jak najwięcej. Skutecznych sposobów na przeciwdziałanie im nie ma. Można próbować: dymem, trawą cytrynową, kocimiętką, eukaliptusem, różnymi lokalnymi olejkami i zabranym z domu repelentem (Off i Autan są dobre na piknik pod Krakowem, w tropikach bardziej przyda się DEET, specyfik używany w Wietnamie przez amerykańskich żołnierzy). Można też zamoczyć tytoń i rozsmarować go po ciele. Częściowo skuteczne są również sposoby mechaniczne – długie ciuchy, skarpety, buty. W nocy na terenach malarycznych koniecznie trzeba używać moskitiery i pamiętać, by wcisnąć jej krawędź pod materac. Najgroźniejsze komary polują o zmierzchu oraz nad ranem. Latają nisko, gryząc w kostki (koniecznie je spryskaj). Komary przyciągają jasne żywe kolory, więc różowa bluzka z odkrytymi ramionami to wyborne zaproszenie. Lubią też pot, perfumy, cień, stojącą wodę (beczkę, miskę, kałużę, bagno, mokre pola itd.). Nie lubią za to suchego powietrza (zwłaszcza klimatyzacji), ostrego słońca i wiatru.

MALARIA

Szczepionki na malarię nie ma. Są bardziej lub mniej skuteczne leki profilaktyczne. Przed wyjazdem trzeba odwiedzić lekarza chorób tropikalnych, który powie, jaki lek będzie odpowiedni dla danego terenu (leki te wypisywane są na receptę).
Niebezpieczeństwo zachorowania pojawia się zwłaszcza w porze deszczowej. Pozostałe, suche miesiące są dosyć bezpieczne.

11-rain
PORY DESZCZOWE PRZYPADAJĄ

- Indie, Tajlandia, Kambodża, Wietnam: czerwiec-sierpień
- Kenia, Tanzania: marzec-maj oraz listopad-grudzień
- Malezja, Singapur: kwiecień-sierpień.

NIE WSKAZANY ŚRODEK

Dostępnych jest wiele środków, ale jeden, ze względu na silne działanie i skutki uboczne, stanowczo NIE jest wskazany w przypadku nurkowania. Odradzamy LARIAM, szwajcarskiej firmy La Roche. Bardzo skuteczny i polecany jest MALARONE. Niestety jest dwa razy droższy. Kurację należy rozpocząć 2 dni przed wyjazdem i kontynuować jeszcze przez 1 tydzień po powrocie. Należy przyjmować 1 tabletkę dziennie. Leki profilaktyczne bierze się tylko przy kilkutygodniowych wyprawach. Przy dłuższych wyjazdach stosuje się dawkę uderzeniową tego samego leku, jeśli zachodzi podejrzenie, że zaczynasz chorować.

WAŻNY LINK

medycynatropikalna.pl