CZYM JEST PODRÓŻ I DLACZEGO WARTO PODRÓŻOWAĆ?

1/5. Podróż to nowa perspektywa 

Żyjemy w określonym systemie wartości, mamy też ograniczone doświadczenia życiowe uwarunkowane tym gdzie, w jakim klimacie i jakim społeczeństwie żyjemy. Przenosząc się do odmiennej niż nasza kultury, tradycji oraz konfrontując z poznanymi zupełnie odmiennymi systemami wartości uczysz się tolerancji. Odwiedzając miejsca, gdzie ludzie mają naprawdę niewiele i świetnie sobie radzą tworząc wspierające się systemy społeczne, poczujesz wdzięczność za to co masz. Zmień perspektywę, poczuj co dla tych ludzi i ich krajów jest ważne, a sam będziesz potrafił określić swój system wartości. Może coś zmienisz? Może będziesz bardziej uważny w swoim życiu doceniając małe rzeczy i kontakt z drugim człowiekiem?

Bo podróże choć dalekie i w nieznane przede wszystkim zbliżają do siebie i drugiego człowieka.

 

2/5.W podróży bądź tu i teraz

 

Wyruszając w podróż opuszczasz swoją bezpieczną codzienność, nawyki, rytuały wszystko co znasz. To czas, aby odszukać w sobie i postawić na czele „wewnętrzne dziecko”, które pozwoli Ci w pełni cieszyć się podróżą. Prędzej czy później „dziecko” się pojawi, ponieważ podróż to radość, zabawa, ciekawość tak naturalna dla każdego dziecka. Zrób to jak najwcześniej, a w pełni docenisz każdą chwilę, każdy moment i emocje jakie czekają na ciebie na szlaku. 

Planując podróż bądź „dorosłym”, ale podróżując stań się „dzieckiem”.

 

3/5. Kolekcjonuj wspomnienia

 

Gdy uruchomisz w sobie „dziecko” bardzo szybko poczujesz, że dla każdego człowieka ważniejsze jest „być” niż „mieć”. To znana prawda, ale często o niej zapominamy. Podróż przeciera na nowo wszystkie emocjonalne dróżki w Twojej głowie. Przypomina jak wspaniale jest czuć emocje, czasem silne jak lęk, podniecenie, ekscytację z robienia czegoś po raz pierwszy. Nasz mózg chce więcej i więcej, szybko dostosowując się do zmian. Nie bój się zmian, nowych doświadczeń. Głównie silne emocje budują nasze wspomnienia, nie pamiętamy przecież rutynowych czynności. Spraw, aby podróż miała silne bodźce, a zapamiętasz ją do końca życia. To cenniejsze niż rzeczy materialne, które szybko się przedawniają i tracą swą wartość.

 

4/5. Nie oczekuj

 

Odwołany lot, opóźniony autobus, zagubiony bagaż… dziesiątki stresujących sytuacji jakie mogą Ci się zdarzyć w czasie podróży. Możemy zaplanować wszystko, ale życie napisze zapewne swój własny scenariusz. Nie oczekuj, że wszystko pójdzie bez najmniejszych komplikacji, wręcz przeciwnie zachowaj spokój i przyjmuj każde tego typu zdarzenie jako wyzwanie. Twoje nerwy tu nie pomogą, za to możesz uruchomić swoją kreatywność, komunikatywność bo na pewno znajdziesz wokół siebie ludzi, którzy chętnie ci pomogą. Uśmiechnij się i działaj. Nie ma sytuacji bez wyjścia, są tylko postawy życiowe, które tych wyjść nie dostrzegają. W podróży zawsze bądź pozytywny i zapomnij o swoich oczekiwaniach. Akceptuj świat jakim jest, a odnajdziesz rozwiązanie. W podróży jak w życiu wszystko jest możliwe i nic nie jest pewne.

 

5/5. Poszerz swoje horyzonty

 

Natura obdarzyła nas 5 zmysłami, które możemy doskonalić, rozwijać i stymulować przez całe życie. Smaki pierwszy raz próbkowanych potraw, widoki  i przestrzenie zapierające dech w piersiach miejsc, dźwięki i odgłosy dżungli czy strumienia, cudowny masaż lub kąpiel w lodowatym strumieniu czy zapach kwiatów, eterycznych olejków lub lasu. To narzędzia do nauki otaczającego nas świata. Wykorzystuj je maksymalnie, eksploruj, testuj, doświadczaj. Jeśli ograniczysz się do jednak miejsca, pakietu All Inclusive i będziesz się bać przysłowiowych „robali” twoje horyzonty się nie zmienią.

Niech celem Twojej podróży będzie nowy, daleki i  szeroki horyzont. A efektem głowa pełna wspomnień i pragnienie kolejnej przygody.

Dodaj komentarz

AUTOR