AYURVEDA CARE

AYURVEDA

Ayurveda

To starożytna „nauka życia”, jest holistycznym systemem opieki zdrowotnej obejmującym dietę, jogę, masaże, detoksykację, ziołowe środki zaradcze, medytację i styl życia. Ajurveda jest zaprojektowana tak, aby traktować każdego indywidualnie, uwzględniając wszystkie czynniki, które przyczyniają się do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, czy to fizyczne, środowiskowe, emocjonalne czy umysłowe.

Podstawowe zasady Ayurvedy

Według Ayurvedy, wszystko w tym wszechświecie składa się z pięciu elementów. Te pięć elementów wymienia i przekształca się w to, co można zobaczyć, dotknąć, usłyszeć, smakować i powąchać. 

Te podstawowe elementy to powietrze (Vayu), przestrzeń  (Akasha), ogień (Agni), woda (Jal) i ziemia (Prithivi).

 

Tridosza

Te pięć elementów z kolei łączy się ze sobą, dając w organizmie ludzkim trzy siły biologiczno-fizyczne, zwane Tridosha. Są to: Vata, Pitta i Kapha.

 

Vata

Składający się z powietrza. Energia ta reguluje ruchy ciała. Aktywuje również układ nerwowy, kreatywność, słuch i mowę. Niekontrolowana Vata prowadzi do zmartwień, skurczów, zaparć i bezsenności.

 

Pitta

Energia ta reguluje ciepło, metabolizm i mentalne rozeznanie. Niekontrolowana Pitta prowadzi do złości, wrzodów i przerzedzających włosów. Zbilansowana Pitta czyni jasność umysłu i ciepłą osobowość.

 

Kapha

Energia ta wzmacnia strukturę fizyczną ciała, zwiększa trwałość, siłę i stabilność. Kapha również rządzi emocjami, takimi jak przywiązanie i zazdrość, więc zrównoważenie Kapha prowadzi do spokoju i miłości. Niekontrolowana Kapha prowadzi do problemów z wagą.

 

Tridosza :  Vata, Pitta i Kapha – rządzą wszystkimi funkcjami umysłu i ciała. Kiedy te trzy są w równowadze, ciało jest zdrowe; Zaburzenia równowagi powodują choroby.

Zabieg Ayurveda zrównoważy te trzy, co odmładza organizm i przynosi harmonię między trójcą ciała, umysłu i duszy.

System ajurwedyjski składa się z około trzydziestu różnych programów Ayurveda, których czas trwania waha się od 2-3 dni do 4-6 tygodni. Program od dwóch do trzech tygodni jest uważany za minimum, aby osiągnąć faktyczne i trwałe wyniki.

W tym czasie odwiedza się gabinet ajurwedyjski raz lub dwa razy dziennie w różnych formach terapii, w jednej lub dwóch sesjach od 1 do 2 godzin każda. 

Sesja zwykle zaczyna się od masażu i kończy się specjalnymi lekami ajurveda. Procedury i terapie różnią się w zależności od leczenia. Procedury te są bardzo różnorodne. 

Przykłady obejmują wymieszanie całego ciała ciepłym mlekiem, masaż stóp, kąpiele parowe, krople do oczu, specjalne lewatywy na olej i środki przeczyszczające. Niektóre procedury, takie jak masaż całego ciała, wykonywane są jednocześnie przez dwóch terapeutów. Procedury dla mężczyzn są prowadzone przez męskich terapeutów, procedury dla kobiet przez terapeutki kobiety.

Wszystkie procedury są przeprowadzane pod nadzorem lekarza ajurwedyjskiego. 

Ważne jest, aby podczas pierwszej konsultacji z lekarzem wyjaśnić wszystkie problemy zdrowotne i historię medyczną. Lekarz określi cały reżim terapii i sekwencję procedur, z określonym czasem rozpoczęcia sesji dziennych. Będziesz także otrzymywać pewne leki ziołowe, które należy przyjmować codziennie z specjalną dietą Ayurveda. Twoje jedzenie będzie środkiem terapii podczas zabiegów Ayurveda. Jest środkiem do korygowania nierównowagi doshas w ciele i pomaga wyeliminować toksyny.

Uwaga!!!

W trakcie leczenia nie wahaj się zadawać pytań do lekarza i terapeutów.

 

Ograniczenia

Ograniczenia są integralną częścią leczenia, a te ograniczenia są wymagane przez cały pobyt: 

nie można spożywać alkoholu, palić tytoniu, zażywać narkotyków lub jeść mięsa. Należy ograniczyć opalanie, pływanie i ćwiczenia fizyczne. A także nie używać lub ograniczyć do minimum wykorzystanie elektronicznych urządzeń, takich jak laptopy, telefony komórkowe, telewizory itp. 

Przez czas terapii będzie czas na relaks, na jogę, medytację i zwiedzanie. Jeśli nigdy nie próbowałeś lub nie praktykowanie jogi, możesz być zadowolony z możliwości poznania Pranayama (prawidłowego oddychania) oraz asan jogi, które możesz regularnie ćwiczyć w długim, zdrowym i zrównoważonym życiu.

Po zabiegu

Przed opuszczeniem kurortu ajurwedyjskiego lekarz Ayurveda przedstawi zalecenia w końcowej konsultacji. Będą one dotyczyły Twojej diety i stylu życia z lekami ayurveda w przyszłości. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia ciągłego zdrowia należy powtarzać takie procedury regularnie.

Pierwszy raz odwiedzający Ayurveda Spa

Jeśli jesteś po raz pierwszy odwiedzającym spa Ayurveda, zalecamy rozpocząć od Panchakarmy.

Ze względu na zanieczyszczenie, złe odżywianie i nawyki pitne, toksyny gromadzą się w organizmie. Te toksyny spowalniają krążenie krwi i blokują naczynia krwionośne ciała, co z kolei zmniejsza żywotność. Nasze ciało traci regeneracyjność i zdolność oczyszczania, co powoduje poważne problemy zdrowotne, takie jak udar mózgu i choroby serca. Objawy wysokiego poziomu to: cukrzyca, dna moczanowa, kamienie nerkowe i kamienie w pęcherzykach żółciowych.

Panchakarma (oczyszczanie ciała / Shodhana Chikilsa lub Sodhana Chikilsa)

Panchakarma jest zestawem pięciu zabiegów terapeutycznych, podawanych pacjentowi w celu całkowitego detoksykacji ciała. Według Ayurvedy detoksykacja jest niezbędna przed podjęciem jakichkolwiek innych ważnych zabiegów. Nawet zdrowi ludzie są zachęcani do poddawania się tej terapii raz w roku, aby pozbyć się ciał stałych zanieczyszczeń i chemicznych toksyn. W niektórych przypadkach tylko Panchakarma może wyleczyć wiele chorób przewlekłych. Panchakarma pomaga przywrócić równowagę pomiędzy trzema pierwotnymi energiami (Tridoshas) poprzez masaż olejowy, Snehapanam, Nasyam, Dhara, Pizhichil, Kizhi Shirovasti, łaźnie parowe i leki.

Czas trwania: 2-6 tygodni.

 

Terapia odmładzająca (Rasayana Chikilsa)

Ten program jest najskuteczniejszy po przebiegu Panchakarmy, poprawia dźwięk, energię i wytrzymałość. Zabieg ten obejmuje masaż ciała, przy użyciu olejów leczniczych i śmietany, przez dwóch masażystów, a także leków odmładzających i leczniczych kąpieli parowych. Terapia ta trwa od 90 minut do 2 godzin dziennie, przez 2-4 tygodnie. To odmładza umysł i ciało, tonizuje skórę i wzmacnia wszystkie układy zapewniające idealny stan zdrowia i długowieczność.

Czas trwania: 2-6 tygodni.

 

Program pielęgnacji urody (Soundharya Chikilsa)

Wewnętrzne piękno można osiągnąć przez jogę, medytację i Ayurvedę. Zewnętrzne piękno obejmuje kontury ciała, teksturę skóry, jakość włosów i paznokci. Najłatwiejszą metodą zachęcania do właściwego krążenia płynów życiowych i nadania skórze pięknej fakturze jest masaż. Program obejmuje kosmetyki ziołowe, masaż ziołowymi, masaże z olejkami specjalnymi, soki owocowe, soki ziołowe, opakowanie ziołowe, zestawy ziołowe, zestawy głowy, łaźnie parowe lub ziołowe, a także ziołowe soki do picia. To poprawia kondycję skóry, odcienie skóry i napięcie mięśni.

Czas trwania: 2-6 tygodni.

 

Program Weight Loss (Program Odchudzania / Medodhara Chikilsa)

Obejmuje to dwa rodzaje masażu:  Masaż ziołowymi w proszku i olejami.

Te dwa masaże są podawane raz dziennie przez 28 dni. Program ten obejmuje także kąpiele lecznicze i pić soki ziołowe. Zaleca się specjalna dieta ajurvedyjska w okresie leczenia; Ta dieta nie ogranicza ilości spożywanej żywności, tylko rodzaje żywności. Bez stresu i dyskomfortu, takiego jak głód, zawroty głowy i osłabienie, po zakończeniu tego programu można łatwo wylać 10-12 kg.

Czas trwania: 3-6 tygodni

 

Antystres (Terapia stresem / Mana Swastha Chikilsa / Manasanthy)

Stres, depresja i bezsenność powodują zaburzenia hormonalne i zaburzenia psychosomatyczne, takie jak nadciśnienie tętnicze, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba niedokrwienna serca, wrzód trawienny, cukrzyca, astma oskrzelowa i migreny. Ta procedura jest kombinacją jogi, medytacji i terapii ajurveda.

Pomaga to pozbyć się stresu i jego konsekwencji, jak smutek, strach i depresja. Procedura ta obejmuje również leczenie odmładzające, Dhara, Nijavarakizhy, Thalam, Ziołowa łaźnia parowa i Ziołowy Pakiet z dodatkiem leków ziołowych.

Czas trwania: 3-6 tygodni

 

Program opieki kręgosłupa i szyi (Vataroga Chikitsa / Program kręgosłupa i szyi)

Ten specjalny zabieg zachowuje zdrowie kręgosłupa i szyi; Leczy problemy związane z szyją i kręgosłupem, takie jak przepuklina, choroby zwyrodnieniowe, sztywność, zapalenie kręgosłupa, szyjny zapalenie kręgosłupa i rwa kulszowa (szyjka). Program obejmuje specjalne masaże, Kativasthi, Snehavasthi, Kashayavasthi, Pizhichil, Njavarakizhi, specjalne ćwiczenia i nie tylko.

Czas trwania: 2 tygodnie

 

Oto kilka przemyśleń w temacie PODRÓŻY.

W komentarzach do naszych postów i ofert wyjazdów przewijają się często te same pytania i argumenty za lub przeciw.

Piszecie: ale drogo, wyprawy dla bogatych, marzenie, kiedyś pojadę, ale teraz mnie nie stać, jak uzbieram to może kiedyś, nie mam sponsora…

 

Postanowiłam odnieść się do tych argumentów, licząc że pomogę Wam w kwestii zmiany spojrzenia na zasobność waszych portfeli i rozpoczęcia przygotowań do wyjazdu na wyprawę życia.

Zacznijmy od ustalenia czy podróż to POTRZEBA czy MARZENIE?

Myślę, że dla wielu z nas daleka podróż to jednak MARZENIE. 

POTRZEBY z reguły zaspakajamy chętniej, łatwiej, jesteśmy bardziej zdeterminowani. POTRZEBA jest bardziej fizyczna, namacalna. np. nowy samochód, fajne ciuchy, kosmetyki, nowe rzeczy do domu, poprawianie swojego statusu.

Tymczasem MARZENIA odkładamy na półkę, przecież można bez nich żyć, może kiedyś do nich wrócimy, nie są nam niezbędne do życia. Zapewne większość z was tak sobie to tłumaczy.

A gdyby tak na daleką podróż spojrzeć z perspektywy POTRZEBY? Co byś zrobił, aby ją zaspokoić?

 

DROGA NA SKRÓTY (tzw. Łatwizna) – Naruszyć oszczędności? Wziąć kredyt? Pożyczyć od rodziny? 

DROGA RACJONALNA (tzw. trzebapokombinować ) – Zrezygnować z zakupu innych rzeczy (najpewniej zupełnie do życia nie potrzebnych) ? Ograniczyć wydatki bieżące? Sprzedać rzeczy, których już nie potrzebuję? Znaleźć dodatkowe zajęcie, a zyski odkładać? Rzucić palenie? (wiem, nie każdy może, ale mógłby to być poważny motywator)

Droga na skróty, jest prosta. Efekt mamy od razu, ale wiadomo że ma ona wysoki koszt w postaci, odsetek, ciężaru życia z długiem czy mniejszego salda na koncie. Nie jest to dobre rozwiązanie, na pewno nie dla wszystkich.

Droga racjonalna jest dużo bardziej wymagająca. Trzeba dobrze przeanalizować swoje wydatki, zrobić dobry plan i konsekwentnie go realizować. Nie będzie łatwo, ale to właśnie jest klucz do zgromadzenia środków na realizację NASZYCH MARZEŃ !

 

Zrób prosty rachunek swoich przepływów, a sam przekonasz się jak wiele środków „ucieka” z portfela w pogoni za zaspakajaniem coraz to nowych POTRZEB kreowanych przez media.

Ktoś kiedyś powiedział, że „ten kto podróżuje, ubiera się we wspomnienia”. I to właśnie jest to –  kwestia wyboru i uświadomienia sobie, że mogę wydać pieniądze „na siebie”, a nie na ciuch, lepszy samochód czy kolejną rzecz która wyląduje w szafie lub półce i będzie za moment jedynie kurzołapem.

Przeciętny koszt wyprawy do Azji z przelotem to około 10.000PLN. Kwota pokaźna, ale w rozbiciu na miesiące w roku to około 835PLN, nadal dużo? Ok. Dajmy sobie 1,5 roku. I już się robi 555PLN. 

Np. Będąc osobą palącą ok. 20 paczek miesięcznie wydajesz 300PLN. Pozostaje 255PLN.  

Zaplanuj realizację marzenia, tylko wtedy masz szanse je spełnić. 

Odrzuć wymówki, zacznij wizualizować swój cel. 

Zastanów się co dostaniesz w zamian. Zapewniam Cię, że warto. 

Podróże uzależniają, dają poczucie wolności, budują przyjaźnie, są równoległą rzeczywistością do której przenosisz wszystkie zmysły. Podróże budują Twoją pewność siebie, uczą, dają potężny zastrzyk adrenaliny, emocji i  wspomnień na długie lata. 

A dzieląc je z bliskimi lub przyjaciółmi robicie największe zakupy w sklepie życia ! 

Bo najważniejsze jest to co przeżyjemy, a nie przedmioty, które przeżyją nas.

ZAPRASZAMY NA ZAKUPY W SKLEPIE Z MARZENIAMI

Dodaj komentarz

AUTOR