NEPAL BHUTAN 13 DNI

3.900 PLN + 2.990 USD + przelot

Dzień 1

Wylot z Polski do Nepalu. Spotkanie na lotnisku. Odprawa i przelot do Kathmandu.

Dzień 2 / Przylot do Katmandu / Dhulikhel (transfer 30 km – 1,5 godz ), (-,-,K)

Przyjazd do Katmandu. Po przybyciu grupa zostanie przywitana i zaopiekowana przez naszego przedstawiciela, a następnie pojedziemy do hotelu na zasłużony odpoczynek.K

Kathmandu 

Otoczona czterema wzgórzami – Fulchowki, Chandragiri, Shivapuri i Nagarjun – Dolina Katmandu ma trzy główne miasta – Kathmandu, Bhaktapur i Patan. Przed zjednoczeniem Nepalu w XVIII wieku te trzy miasta były suwerennymi państwami rządzonymi przez królów Malla. Stolica Nepalu, Katmandu, położona jest na wysokości 1400 metrów nad poziomem morza i jest domem dla siedmiu obiektów znajdujących się na liście UNESCO. Te miejsca dziedzictwa kulturowego to — plac Kathmandu Durbar, Bhaktapur Durbar Square, Patan Durbar Square, świątynia Pashupatinath, świątynia Changu Narayan, stupa Swayambhunath i stupa Baudhanath. 

Po przybyciu do Katmandu przejazd do Dhulikhel. Dhulikhel, popularne jako punkt widokowy z widokiem na pasma Himalajów – od Cho Oyu na wschodzie po Himalchuli na zachodzie – Dhulikhel znajduje się na wysokości 1600 metrów nad poziomem morza w dystrykcie Kavrepalanchowk w Nepalu. Oglądanie himalajskich wschodów i zachodów słońca jest jedną z głównych atrakcji turystycznych tego miejsca.

Po przybyciu do Dhulikhel zakwaterowanie. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3 / Dhulikhel / Bhaktapur / Katmandu (35 km – 1,5 godz . jazdy), (Ś, – ,K)

Po wczesnym śniadaniu wybierzemy się na krótki spacer do wioski Kavre.

• Całkowita odległość spaceru: około 4 km

• Całkowity czas spaceru: ok 1 ½ godz

• Wysokość punktu początkowego: 1700 m

• Najwyższa wysokość podczas spaceru: 1720 m

• Stopień chodzenia: łatwy

Ta intrygująca wycieczka do świątyni Kali słynie z zapierających dech w piersiach widoków na góry. Do świątyni można dojść po 1000 schodach lub leśną ścieżką. Z esplanady wokół świątyni roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Himalaje otaczające Dhulikel. Zapewnimy Ci herbatę / kawę w pobliżu świątyni Kali.

W 45 minut można dojść ze świątyni Kali do wioski Kavre, obejmującej plantacje, wiejskie sklepy i herbaciarnie. Kavre zapewnia ekscytującą możliwość poznania tradycyjnego wiejskiego stylu życia. Z wioski już samochodami wrócimy z powrotem do hotelu na chwilę odpoczynku. Później wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Katmandu, po drodze wizyta w Bhaktapur.

Bhaktapur dosłownie oznacza miejsce wielbicieli i ma kształt muszli. Położone na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza, założone w IX wieku, miejsce to jest domem dla średniowiecznej sztuki i architektury. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na bogatą kulturę, świątynie oraz dzieła sztuki z drewna, metalu i kamienia. 

Tutaj odwiedzisz: 

 1. Plac Bhaktapur Durbar, który został zbudowany przez króla Bhupatindrę Mallę i poświęcony hinduskim bogom i boginiom skupionym wokół pałacu z cegły i drewna z 55 oknami.
 2. Świątynia Nyatapola, która jest najlepszym przykładem pagody stylu i stoi na pięciu tarasach. Na każdym tarasie stoi para postaci silnych mężczyzn, słoni, lwów, gryfów i bogiń.

W Bhaktapur odwiedzimy też Pottery Square, a dla Was będzie interesujące spróbować swoich sił w wytwarzaniu ceramiki. Kontynuujemy podróż do Katmandu. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja nocleg.

Dzień 4/ Katmandu (Ś, – ,K)

Opcjonalnie dla chętnych – Wczesnym rankiem malowniczy lot nad Mount Everest – wspaniałe przeżycie na całe życie, jest to najlepsza opcja, aby zobaczyć region Everest podczas lotu, który trwa około godziny. Nawet jeśli widziałeś już Mount Everest podczas swojej wędrówki w ten region, ten górski lot z pewnością wzmocni Twoje przeżycie. Nie można tego przegapić, gdy jesteś w Nepalu, ponieważ będziesz zaledwie 200 metrów od Mount Everestu i innych gór. 

Po śniadaniu w tym dniu zwiedzimy:

Plac Durbar w Katmandu

Odwiedzimy plac Durbar, który był kiedyś pałacem królów i znajduje się tu kilka budynków o unikalnej architekturze, pomnikach i świątyniach. Najważniejszą świątynią do odwiedzenia jest Kumari Bahal, czyli Świątynia Żywej Bogini. Kult bogini w młodości reprezentuje kult boskiej świadomości rozprzestrzeniający się po całym stworzeniu. W skład kompleksu wchodzi także bożek Kal Bhairava, wizerunek Bhairava, który reprezentuje Pana Śiwę w jego niszczycielskiej manifestacji. Kal Bhairav jest jednym z najsłynniejszych ze wszystkich Bhairavów w Katmandu, a najbardziej niezwykłym faktem dotyczącym tej ikony jest to, że została wykonana z tylko jednej skały.

Swayambhunath

Ta buddyjska stupa, położona 3 km od centrum Katmandu, ma podobno 2000 lat. Stupa ta składa się z solidnej półkuli z cegły i ziemi, która podtrzymuje wyniosłą stożkową iglicę zwieńczoną szczytem ze złoconej miedzi. Na czworobocznej podstawie, poniżej iglicy, namalowane są wszechwidzące oczy Pana Buddy. Cały obszar wokół Stupy zawiera szereg małych stup i świątyń. Ponieważ jest położone na niewielkim wzniesieniu, jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do widoku na dolinę Katmandu

Patana

Patan, znany również jako Lalitpur, położony w odległości 5 km od miasta Katmandu, jest miastem sztuk pięknych. W obrębie miasta znajdują się cztery stupy, które zostały zbudowane w III wieku naszej ery przez cesarza Ashokę. Tutaj zobaczysz plac Durbar, Patan Durbar (pałac), w którym mieści się kolekcja brązu, Świątynia Mahaboudha i Świątynia Kryszny, zbudowane przez króla Siddiego Narsingha Mallę i Hiranyę Varnę Mahavihar. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5 / Katmandu / Paro / Thimpu (lot / Thimpu (55 km, 1,5 godziny jazdy) (Ś,O,K)

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Paro. Po przybyciu do Paro pojedziemy do Thimpu, stolicy Bhutanu.

Thimphu 

Stolica Bhutanu oraz centrum rządowe, religijne i handlowe. Thimphu to wyjątkowe miasto z niezwykłą mieszanką nowoczesnego rozwoju i starożytnych tradycji. Chociaż nie tego oczekuje się od stolicy, Thimphu jest nadal odpowiednim i tętniącym życiem miejscem. Thimphu, będące domem urzędników państwowych, emigrantów i mnichów, zachowało silny narodowy charakter w swoim stylu architektonicznym. Po przybyciu do Thimpu transfer do hotelu. Po południu zapraszamy na zwiedzanie Thimphu, w tym następujące atrakcje.

Budda Piont (Kuensel Phodrang) 

Położony w niewielkiej odległości od centrum miasta Thimphu, odwiedzający mogą uzyskać dobry widok na dolinę Thimphu z  Budda Point (Kuensel Phodrang). Możesz złożyć pokłon i ofiarować modlitwy Buddzie, największemu posągowi w kraju, a następnie przejść się i rzucić okiem na dolinę.

Biblioteka Narodowa

Historia Bhutanu jest zapisana w archaicznych tekstach przechowywanych w Bibliotece Narodowej. Oprócz tysięcy rękopisów i starożytnych tekstów biblioteka posiada także nowoczesne książki akademickie i matryce do drukowania flag modlitewnych. Biblioteka ta, skarbnica starych skarbów literackich Bhutanu, posiada również niewielką kolekcję książek zagranicznych

Muzeum Dziedzictwa Ludowego

Celem tego muzeum jest przybliżanie ludziom wiejskiej przeszłości Bhutanu poprzez wystawy, pokazy, programy edukacyjne i dokumentację życia na wsi. Głównym eksponatem muzeum jest odrestaurowany trzypiętrowy dom z taranowanego błota i drewna, pochodzący z połowy XIX wieku. Projekt i forma domu przypominają przeciętne gospodarstwo domowe w rejonie Wang z tamtej epoki. Od parteru po najwyższe piętra prezentowane są tu przedmioty gospodarstwa domowego, typowe narzędzia domowe i sprzęty, z których korzystała rodzina w tamtym okresie.

Wieczorem odwiedź Trashichhoedzong, „ twierdzę chwalebnej religii ” (z zewnątrz). To jest centrum rządu i religii, miejsce sali tronowej monarchy i siedziba Je Khenpo, czyli Naczelnego Opata. Zbudowany w 1641 roku przez politycznego i religijnego zjednoczenia Bhutanu, Shabdrunga Ngawanga Namgyala, został odbudowany w latach 60. XX wieku w tradycyjny bhutański sposób, bez gwoździ i planów architektonicznych. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 6 / Thimpu – FESTIWAL (Ś,O,K)

Po śniadaniu zapraszamy na festiwal Thimpu Tshechu. Dziś udasz się na Thimphu Tshechu (Festiwal), który odbędzie się w Tendrel Thang (teren festiwalu przed Thimphu Tashichhodzong). Tańce wykonują mnisi i osoby świeckie w ozdobnych kostiumach i maskach; każdy aspekt tańca ma znaczenie symboliczne. Powszechnie uważa się, że uczestnictwo w którymkolwiek z tych festiwali zdobywa zasługi. Niektóre święta mają na celu oczyszczenie dusz i odpędzenie złego ducha, niekoniecznie poprzez religijny taniec z maskami.

Co więcej, jest to także coroczne spotkanie towarzyskie, podczas którego Bhutańczycy ubrani we wszystkie stroje zbierają się, aby się radować i odpocząć od codziennego życia.

Przeważnie tańce wykonywane pierwszego dnia są następujące (mogą się zmienić), możesz zobaczyć kilka występów –

• Taniec czterech jeleni (Shacham)

• Taniec trzech rodzajów imbiru (Pelage Gingsum)

• Taniec Bohaterów (Pacham)

• Taniec jelenia i psów (Shawo Shachi)

• Taniec z gitarą (Dranyeo Cham)

Później wieczorem można wybrać się na spacer eksploracyjny po centrum Thimphu – odwiedzić także Lokalny bazar rękodzieła , na którym można obejrzeć przykłady pięknej tradycyjnej sztuki Bhutanu. Można tu kupić ręcznie tkane tkaniny, obrazy thangkha, maski, ceramikę, rzeźby z łupka i drewna, biżuterię, ciekawe przedmioty wykonane z lokalnych materiałów. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 7 / Thimpu / Gangtey (125 km / 4,5 godz .), (Ś,O,K)

Po śniadaniu możemy ponownie spędzić trochę czasu na Festiwalu, a następnie udamy się do Gangtey. Po drodze zatrzymamy się w Dochu La (3,080 mnpm)

Następnie dalej do Gangtey. Podróż trwa dalej przez przełęcz o wysokości 3050 m n.p.m., skąd w pogodne dni wyraźnie widać wysokie szczyty Himalajów. Trasa biegnie malowniczą trasą Dang Chhu, po czym wspina się przez lasy bambusowe i dębowe.

Gangtey 

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Bhutanie, Gangtey położone jest w niezwykle atrakcyjnej dolinie polodowcowej niedaleko centrum kraju. Podczas gdy większość dolin w Bhutanie jest szczelnie zamknięta, Gangtey to rzadkie zjawisko naturalne, którego malownicze piękno podkreśla szeroka, otwarta, bezdrzewna przestrzeń doliny. Miejsce to jest także zimowym domem migrujących żurawi czarnoszyich, co jest tu jedną z głównych atrakcji. Po przybyciu do Gangtey transfer do hotelu. Późnym popołudniem wizyta w Gangtey Goempa (klasztor)

Gangtey Gompa

Gangtey Gompa to jedyny klasztor Nyingmapa po zachodniej stronie doliny Czarnej Góry i jednocześnie największy klasztor w Bhutanie. Jej założycielem był Pema Trinley, wnuk Pema Lingpy, jednego ze znanych świętych tradycji Nyingmapa w Bhutanie. W 1613 roku Pema Trinley został pierwszym Trü lku klasztoru. Drugi Tr ü lku, Tenzin Legpa Dondrup (1645-1726) powiększył Gangtey i nawiązał cenne stosunki z Drukpasami. Odbudował klasztor niczym dzong. W lamaizmie tr ü lku opisuje świadome odrodzenie (reinkarnację) poprzedniego mistrza, określone przez samego poprzednika. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 8 / Gangtey / Punakha (85 km / 3,5 godz. jazdy), (Ś,O,K)

Po śniadaniu zapraszamy na ceremonię pudży w Gangtey Gompa

Tradycyjna ceremonia błogosławieństwa i lampki maślanej w Bhutanie to święta i głęboko duchowa praktyka, która ma ogromne znaczenie w kulturze buddyjskiej tego kraju. Ceremonie te często odbywają się w klasztorach, świątyniach i świętych miejscach, przyciągając wielbicieli poszukujących błogosławieństw, ochrony i duchowego przewodnictwa. Podczas ceremonii błogosławieństwa mnisi buddyjscy ubrani w jaskrawe szaty recytują potężne modlitwy i mantry, wzywając błogosławieństwa Buddy i innych oświeconych istot.

Później przejazd do Punakha. Wizyta w Chimi Lakhang przed przybyciem do Punakha.

Chimi Lhakhang: Lhakhang znajduje się w środku doliny na wzgórzu i jest poświęcony Lamie Drukpie Kuenleyowi. Pod koniec XV wieku używał humoru, piosenek i oburzających zachowań, aby dramatyzować swoje nauki. Z tego powodu znany był także jako „Boski szaleniec”. Świątynia ta nazywana jest także Świątynią Płodności. Powszechnie uważa się, że pary, które nie mają dzieci, zazwyczaj zostają pobłogosławione dzieckiem, gdy modlą się w tej świątyni. Znajduje się około 30 minut spacerem przez pola od drogi.

Po zwiedzaniu kontynuuj podróż do Punakha.

Punakha była stolicą Bhutanu i siedzibą rządu do 1955 roku i nadal jest zimową rezydencją Je Khenpo (głównego opata). Dzięki umiarkowanemu klimatowi i naturalnemu drenażowi rzek Pho Chhu (męska) i Mo Chhu (żeńska), w żyznej dolinie Punakha rozwijają się obfite plony i owoce. Punakha położona jest na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza, charakteryzuje się łagodnymi zimami i jest popularnym kierunkiem turystycznym przez cały rok.

Po przybyciu do Punakha transfer do hotelu. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 9 / Punakha, (Ś,O,K)

Po wczesnym śniadaniu wybierzemy się na piękną wędrówkę do królewskiego Khamsum Yuelley Namgel Czorten (około 2 godziny w obie strony). Klasztor został zbudowany, aby rozproszyć negatywne siły i promować pokój, stabilność i harmonię w zmieniającym się świecie. Czorten dominuje w górnej dolinie Punakha i oferuje wspaniały widok na Mo Chhu i szczyty górskie Gasa i dalej. Późniejsza wizyta Punakha Dzong

Punakha Dzong lub („Pałac Wielkiego Szczęścia”), położony u zbiegu rzek Phochu i Mochu. zbudowany w 1637 roku przez Shabdrunga Ngawanga Namgyala. Ten majestatyczny dzong służył w przeszłości zarówno jako centrum religijne, jak i administracyjne Bhutanu. Mierzy około 600 na 240 stóp i ma sześciopiętrową wieżę ze złotą kopułą. Wewnątrz znajdują się dziedzińce i posągi religijne, które wskazują na historię i tradycje duchowe, które znalazły tu swój dom. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 10 / Punakha / Paro (125 km / 04 godz.), (Ś,O,K)

Po śniadaniu przejazd do Paro. Zejdziemy z Dochu La i będziemy podążali szlakiem z powrotem przez dramatyczne doliny rzek Wang Chhu i Paro Chhu, zanim przejdziemy przez miasto Paro na północnym krańcu doliny

Paro

Piękna dolina Paro kryje w sobie bogatą kulturę, piękno krajobrazu oraz setki mitów i legend. Jest domem dla wielu najstarszych świątyń i klasztorów Bhutanu, Muzeum Narodowego i jedynego w kraju międzynarodowego lotniska. Góra. Chomolhari (7314 m) wznosi się w białym blasku na północnym krańcu doliny, a jego wody lodowcowe przechodzą przez głębokie wąwozy, tworząc Pa Chhu (rzekę Paro). Paro to także jedna z najbardziej żyznych dolin w królestwie, z tarasowymi polami, na których rośnie większość słynnego czerwonego ryżu.

Po przybyciu do Paro transfer do hotelu. Później udamy się do gospodarstwa wiejskiego w Paro . Będziesz także mógł cieszyć się pokazem gotowania, bhutańską kolacją i interakcją z gospodarzami .

Po obiedzie zapraszamy na zwiedzanie Paro, w tym następujące zabytki.

Odwiedzimy Ta Dzong, muzeum narodowe Królestwa. Pierwotnie zbudowana jako wieża strażnicza, od 1967 roku służy jako muzeum narodowe kraju i mieści fascynującą kolekcję dzieł sztuki, artefaktów, obrazów Thangkha i znakomitych znaczków Bhutanu.

Następnie zejdziemy ścieżką na wzgórzu, aby odwiedzić Rinpung Dzong . Dzong został zbudowany w 1646 roku przez Shabdrunga Ngawanga Namgyala, pierwszego duchowego i świeckiego władcę Bhutanu i mieści klasztor Paro, biuro Dzongda (administratora okręgu) i Thrimpon (sędziego) dystryktu Paro. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 11 / Paro

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę do klasztoru Taktsang , najsłynniejszego klasztoru w Bhutanie. Mówi się, że Guru Rinpocze przybył tu na grzbiecie tygrysicy i medytował w tym klasztorze, dlatego też nazywany jest on „ Gniazdem Tygrysa”. Wycieczka do klasztoru zajmuje w sumie około 6 godzin. 

Szczyt Jumolhari, „Góry Bogini”, można stąd obserwować w pogodny dzień (wysokość 7329 metrów / 24029 stóp) W drodze powrotnej do Paro odwiedzimy Kyichu Lhakhang , jedno z najstarszych i najświętszych sanktuariów w królestwie. Lunch, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 12 / Paro / Katmandu (lotem), (Ś,-,K)

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przesiadka na poranny lot do Katmandu Po przybyciu do Katmandu rozpoczniemy zwiedzanie i odwiedzimy:

Pashupatinath

Położona w odległości 6 km od centrum Katmandu, Świątynia Pashupatinath jest jedną ze świętych i słynnych świątyń hinduskich poświęconych Panu Śiwie. Położona wśród bujnej zieleni, nad brzegiem świętej rzeki Bagmati, świątynia ta, zbudowana w stylu pagody, ma złocony dach i pięknie rzeźbione srebrne drzwi. Zwiedzający mogą oglądać świątynię ze wschodniego brzegu rzeki Bagmati, ponieważ wejście do świątyni jest surowo zabronione dla wszystkich nie-Hindusów. Jednym z głównych świąt świątyni jest Maha Śiwaratri, które przypada na luty lub marzec. Z tej szczególnej okazji ponad milion wielbicieli odwiedza tę świątynię i miejsce kremacji za świątynią.

Boudhnath

Boudhanath to stupa położona w odległości 11 km od centrum Katmandu. Jest to jedna z największych stup na świecie i jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Katmandu. Ta buddyjska stupa została zbudowana przez króla Man Devę za radą bogini Mani Jogini na ośmiokątnej podstawie i zawiera wbudowane koła modlitewne. Sanktuarium otoczone jest domami lamów, czyli księży buddyjskich. 

Wieczorem zjemy kolację z występem kulturalnym w lokalnej restauracji w Katmandu. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 / Wylot z Katmandu (Ś,-,-)

Po relaksującym śniadaniu transfer na międzynarodowe lotnisko i przelot przesiadkowy w dalszą podróż. Koniec programu.

Dzień pierwszy i ostatni zostanie dopasowany po zakupie biletów lotniczy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. 

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie w pokoju typu twin lub double w hotelach 3*
 • Codzienne śniadanie i kolacja w Nepalu. 
 • Pełne wyżywienie podczas pobytu w Bhutanie (niektóre obiady będą organizowane w formie pikniku).
 • Cały transport w Nepalu klimatyzowanym pojazdem. 
 • Na terenie Bhutanu usługi będziemy świadczyć pojazdami nieklimatyzowanymi.
 • Usługi towarzyszącego nepalskiego anglojęzycznego przewodnika od przyjazdu do Katmandu do wyjazdu. 
 • W Bhutanie zapewnimy usługi z bhutańskim anglojęzycznym przewodnikiem od przybycia do Paro do wyjazdu.   
 • Wizyta na Placu Ceramiki w Bhaktapur
 • Wizyta na bhutańskiej farmie w Paro, a następnie pokaz gotowania i bhutańska kolacja
 • Ceremonia pudży w Gangtey
 • Kolacja nepalska z pokazem kulturalnym w lokalnej restauracji w Katmandu
 • Nowe opłaty SDF i opłata za wizę do Bhutanu
 • Rząd tantiemy i podatki dla Bhutanu
 • Opłata za wstępy do zabytków i zwiedzanych miejsc
 • Polski doświadczony pilot 
 • Ubezpiecznie NNW, KL, bagaż Signal Iduna
 • TFG, UFG

Cena nie zawiera:

 • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa – Kathamndu – Warszawa od 4000 PLN
 • Przelotu na trasie Kathamdnu – Paro – Kathmandu 480 USD za osobę w klasie ekonomicznej z bagażem. Jest to aktualnie obowiązująca cena biletu lotniczego, która może ulec zmianie. Limit bezpłatnego bagażu wynosi 30 kg .
 • Posiłków nie wymienionych w programie 
 • Wizy do Nepalu
 • Lot godzinny wokół Mount Everest  290 USD za osobę
 • Dopłata 590 USD za pokój jednoosobowy
 • Wszelkie wydatki o charakterze osobistym, takie jak napoje, napiwki, pranie, opłaty telefoniczne itp.
Nepal, Bhutan

GŁÓWNE ATRAKCJE WYJAZDU

 • Najpiękniejsze zabytki Katmandu
 • Podziwianie panoramy Himalajów w Dhulikhel
 • Lot wokół Mount Everest dla chętnych
 • Festiwal Thimpu Tshechu
 • 8 dni w Bhutanie i zwiedzanie między innymi Paro, Thimpu, Phunaki