MAROKO 10 DNI

1.500 PLN + 1.690 EUR + przelot

Dzień 1 – WARSZAWA, MARRAKESZ (-,-,K)

Spotkanie Uczestników na lotnisku Okęcie z przedstawicielem biura. Powitanie i zapoznanie grupy. Rozpoczęcie odprawy paszportowo-bagażowej. Przylot na lotnisko w Marrakeszu. Przejazd do starego miasta. Zakwaterowanie w riadzie. Riady to dawne pałace lokalnej burżuazji, ukryte w wąskich uliczkach mediny, starego miasta Marrakeszu. Obecnie część z nich została przerobiona na kameralne hotele, utrzymane w lokalnym stylu z wewnętrznym patio i tarasem na dachu. Są idealne, by poczuć prawdziwy klimat czerwonego miasta.

W zależności od godzin przelotu: Popołudniem odkryjemy stare
miasto przechodząc labiryntem wąskich uliczek poprzez mieszkalne i handlowe dzielnice mediny. Spacer poprzez największy w Maroku souk. Na tym lokalnym targu można nie tylko zakupić kolorowe wyroby lokalnego rękodzieła, ale także zobaczyć jak się je produkuje. Malutkie manufaktury producentów butów, pasków, piłek, kowali artystycznych, czy stolarzy to jedna z ciekawostek marakeskiego souku. Plac Jemma el Fna, serce miasta, ożywające wieczorami, z licznymi garkuchniami, zaklinaczami węży, małpami na smyczy i muzykantami. Degustacje w garkuchniach na placu i herbatka miętowa na tarasie na dachu kawiarni z widokiem na plac i stare miasto. Kolacja w restauracji marokańskiej z muzyką na żywo oraz pokazem tańca orientalnego. Powrót do riadu na nocleg.

Dzień 2 – MARRAKESZ ,-,K)

Po śniadaniu zwiedzimy Pałac Bahia, dawną rezydencję wielkiego wezyra Ba Ahmeda. Meczet Koutoubia, wpisany na listę UNESCO, którego minaret jest najwyższym budynkiem w Marrakeszu i nic nie ma prawa go przerosnąć.

Zrobimy zakupy na targu spożywczym i przespacerujemy się na warsztaty lokalnej kuchni.
Wspólnie z lokalnym szefem kuchni przygotujemy pyszny
obiad.

Odkryjemy marokańskie tradycje smaków i lokalne przyprawy. Przejedziemy na nowe miasto Marrakeszu i zwiedzimy
ogrody Majorelle, rozsławione przez Yvs St Laurent. Popołudniem czas wolny na odpoczynek lub zakupy na największym marokańskim targu. Kolacja i nocleg w riadzie w Marrakeszu.

Dzień 3 – AIT BENHADDOU (Ś,-,K)

Po śniadaniu wyjazd w piękne góry Atlasu Wysokiego, najwyższe pasmo Afryki Północnej, ze szczytem Jebel Toubkal który liczy sobie ponad cztery tysiące metrów. Przejazd zapierającą dech w piersiach trasą poprzez Atlas Wysoki i przełęcz Tizi-n-Tichka na 2260 m p.p.m., gdzie wspaniałe widoki następują jeden za drugim. Spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze, dużej wiosce ufortyfikowanej, w całości zbudowanej z bitej gliny, na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Ksar ten jest na liście UNESCO, wiele znanych filmów było tutaj kręconych: Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie. Następnie przejazd do Ouarzazate i wizyta w studiu filmowym Atlas, gdzie można zobaczyć dekoracje filmowe z wielu znanych filmów, które tutaj powstawały i podczas jednego spaceru odwiedzić tybetańską świątynię, egipskie piramidy, zaułki i domostwa ze starożytnej Persji i wiele innych. Przejedziemy do malowniczo położonej, u stóp Atlasu Wysokiego wioski na noc. Kameralny hotel, w tradycyjnym klimacie południa Maroka i domowa kolacja.

Dzień 4 – ERG CHEBBI, NOC NA PUSTYNI (Ś,-,K)

Po śniadaniu odkryjemy odwieczne tradycje ręcznej produkcji lokalnej ceramiki. Odwiedzimy garncarzy. Przejedziemy poprzez region słynący z upraw róży z Damaszku i odwiedzimy tradycyjną destylarnię, gdzie z płatków tej najbardziej wonnej róży powstaje olejek różany, woda różana oraz naturalne kosmetyki.

Dotrzemy do wąwozu rzeki Todry aż do przełomu gdzie
300 metrowe głazy tworzą wąskie przejście. Ten malowniczy
wąwóz ukryty jest na skraju Atlasu Wysokiego.
W dolinie, przy sporadycznie płynącej rzece, wrażenie robią uprawy palm daktylowych, granatowców, migdałowców itd. Natomiast na skarpach i wzdłuż wąskiej górskie drogi, poprzez 14 km, ciągną się gliniane wioski ufortyfikowane oraz tradycyjne wiejskie domy. Przełom Todry to majestatyczne zapierające dech w piersiach miejsce, z majestatycznymi skałami, które coraz częściej ściągają amatorów wspinaczki górskiej, choć pozostają w tym zakresie wyzwaniem. Przejazd na pustynne tereny, gdzie można zobaczyć pozostałości danych podziemnych systemów rozprowadzania wody, tzw. khetary. Przejazd do wydm piaskowych Erg Chebbi i dalej przejazd na wielbłądach na pustynny camp na wydmach. Erg Chebbi to niesamowite miejsce. Najwyższe w Maroku wydmy piaskowe, rozłożyste, ale szczególnie wysokie, sięgające 350 metrów wysokości. Noc na pustyni to niezapomniane przeżycie. Kolacja i nocleg na pustyni pod namiotami.

Dzień 5 – DOLINA RZEKI DRAA (Ś,-,K)

Po śniadaniu przejazd poprzez pustynię kamienistą i hamadę. Ten region słynie z wydobycia marmurów ze skamieniałymi amonitami i osteocytami jako że bardzo dawno temu w tej części Sahary istniało morze. Przejazd poprzez tereny, na których jako jedyne, porozrzucane, rosną akacje saharyjskie. Dość często można tutaj spotkać rodziny koczowników ze stadami wielbłądów, a czasami baranów. Przejazd do malowniczej doliny rzeki Draa. Wzdłuż fragmentu rzeki, w którym cały rok jest choć trochę wody, ciągną się największe w Maroku i najbardziej spektakularne oazy. Wielkie uprawy palm daktylowych, a w ich cieniu uprawia się także inne rośliny. Region jest bardzo tradycyjny, sprawiając wrażenie cofnięcia się w czasie nawet o kilka wieków. Cały czas zamieszkałe są tutaj stare, gliniane wioski ufortyfikowane (ksary) oraz kazby. Wizyta w jednej z zamieszkałych kazb. Nocleg i kolacja luksusowo odrestaurowanej kazbie tuż przy pięknej oazie palmowej.

Dzień 6 – DOLINA RZEKI DRAA (Ś,-,K)

Po śniadaniu spacer do tradycyjnej berberyjskiej wioski, gdzie przygotujemy lokalny chleb razem z berberyjskimi kobietami. Wypieczemy go w glinianym piecu, na rozgrzanych kamieniach. Spacer po oazie, gdzie czas zatrzymał się przed wiekami, a życie to tradycje. Obiad w starej kazbie z pięknym widokiem. Poczujemy spokój i piękno natury. Popołudniem relaks nad basenem wśród palm. Kolacja i dekorowanie naszych dłoni tradycyjnymi tatuażami z henny, która rośnie w oazie.

Dzień 7 – AGADIR (Ś,-,K)

Po śniadaniu ruszymy w stronę oceanu. To długa, ale bajecznie piękna droga. Przejedziemy skraj Atlasu, pokryty czarnymi kamieniami i półpustynne tereny, na których kręcono film „Wzgórza mają oczy”. Wejdziemy na dawny plan filmowy ze stacją benzynową w filmowych klimatach amerykańskich. Przejedziemy do Talioune, gdzie uprawiany jest szafran, najcenniejsza przyprawa. Spróbujemy herbaty z szafranem i przespacerujemy się po ruinach zamczyska możnowładczego rodu Glaouich. Przejedziemy poprzez lasy arganowe, na których czubki wdrapują się lokalne kozy. Dojedziemy do Agadiru i zamieszkamy w hotelu all inclusive przy plaży. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8 – AGADIR (Ś,-,K)

Po śniadaniu wyjazd do lokalnego hammamu na peeling całego ciała przy użyciu czarnego mydła wyrabianego z oliwek oraz godzinny masaż olejkiem arganowym (wyjazd w dwóch grupach z godzinnym odstępem). Czas na totalny relaks.

Dzień 9 – AGADIR (Ś,-,K)

Po śniadaniu wjedziemy na wzgórze Agadir Oufylla, górujące nad miastem. Poza panoramą na całe miasto, port i ocean znajdują się tutaj ruiny starej części Agadiru. Napijemy się kawy i skosztujemy tradycyjnych marokańskich ciasteczek w najlepszej cukierni w mieście.

Przejdziemy się po agadirskim targu, tętniącym życiem, z górami warzyw, owoców, oliwek, przypraw, pamiątek, lokalnych strojów i butów. Czas wolny na ostatnie zakupy. Powrót na obiad do hotelu. Relaks. Nocleg.

Dzień 10 – POWRÓT (Ś,-,-)

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Marrakeszu. Odprawa paszportowo-bagażowa. Zakończenie programu.
Wylot do Polski.

 • Zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, w pokojach TWIN – 2 osobowych ze śniadaniami – 9 nocy
 • 9 obiadokolacji zgodnie z programem
 • warsztaty lokalnej kuchni w Marrakeszu w ramach obiadu
 • prywatny klimatyzowany transport na całej trasie wyjazdu
 • pieczenie chleba z berberyjskimi kobietami i obiad w starej kazbie w dolinie Draa – degustacje na placu Jemma el Fna
 • wielbłądy na pustyni
 • bilety wstępu do wymienionych w programie miejsc
 • anglojęzyczny przewodnik podczas zwiedzania
 • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż
 • opieka polskiego pilota na całej trasie wyjazdu
 • organizacja i serwis wyjazdu
 • przelotu na trasie Warszawa – Marrakesz – Agadir – Warszawa
 • wyżywienia nie wymienionego w programie (obiady)
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 450 EUR
 • dodatkowych wycieczek lub atrakcji dostępnych na miejscu proponowanych przez biuro dodatkowo płatnych
 • wydatków własnych, napiwków (30 EUR), napoi do posiłków
 • Jeep Safarii po MERZOUGA ERG CHEBBI SAHARA SAND DUNES 75 euro/ osobę ( min 4 os )
MAROKO

GŁÓWNE ATRAKCJE WYJAZDU

 • Zwiedzanie Marrakeszu

 • Spacer po lokalnym targowisku zwanym souk

 • Odkryjemy marokańskie tradycje smaków i lokalne przyprawy.

 • Przejazd zapierającą dech w piersiach trasą poprzez Atlas Wysoki i przełęcz Tizi-n-Tichka

 • Spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze, wiosce zbudowanej z gliny

 • wizyta w studiu filmowym Atlas

 • wydmy piaskowe Erg Chebbi i przejazd na wielbłądach na pustynny camp, gdzie spędzimy niezapomnianą noc pod gwiazdami

 • wizyta w tradycyjnej berberyjskiej wiosce

 • relaks na plaży w Agadir