Dzień 1 – WYLOT Z POLSKI
Spotkanie na lotnisku. Odprawa paszportowo – bagażowa. Spotkanie z Pilotka i wylot do Indii.
Dzień 2 – DELHI (-,-,K)
Przyjazd do Delhi. Po przyjeździe przywita was nasz przedstawiciel oraz pomoże w przetransportowaniu się do hotelu.
Delhi – Jest to miasto łączące dwa różne światy. Stare Delhi, niegdyś stolica muzułmańskich Indii, jest labiryntem wąskich uliczek, wzdłuż których znajdują się ruiny haveli oraz ogromne meczety. Kontrastuje to z cesarskim miastem Nowe Delhi, stworzonym przez brytyjskiego Raja. Nowe Delhi składa się z przestronnych, wysadzanych drzewami alejek oraz imponujących budynków rządowych. Delhi było siedzibą wielu władców oraz wielu imperiów przez około tysiąc lat. Wiele razy miasto było budowane, niszczone oraz odbudowywane. Co ciekawe, wielu władców Delhi jednocześnie niszczyło i odbudowywało miasto.
Rozkoszuj się pysznym śniadaniem po przybyciu. Po śniadaniu będziemy podziwiać widoki Delhi, w tym:
Red Fort (z zewnątrz)
The Red Fort, czyli Czerwona Forteca, to elegancka cytadela z czerwonego piaskowca Shaha Johana. Zbudowana została na zachodnim brzegu rzeki Yamuna. Shah Janah zaczął budowę tego potężnego fortu w 1638 roku, gdy zmieniał stolicę z Agra’y na Delhi. Ściany z czerwonego piaskowca cytadeli Red Fort wznoszą się na 33 metry powyżej zgiełku Starego Delhi jako pamiątka po wspaniałej sile i przepychu Mongołów. Wewnątrz znajduje się prawdziwa skarbnica zawierająca Dom Bębnów, Salę Publicznych i Prywatnych Publiczności, Perłowy Meczet, Królewskie Łaźnie oraz Pałac kolorów (który jest zamknięty w poniedziałki).
Jama Masjid
Wielki meczet w Starym Delhi jest największym meczetem w Indiach. Posiada dziedziniec mogący pomieścić nawet 25 000 wiernych. Prace nad nim rozpoczęły się w 1644 roku. Meczet okazał się być ostatnią architektoniczną ekstrawagancją Shaha Johana, cesarza Mongołów, który zbudował także Taj Mahal oraz Czerwony Fort. Bogato zdobiony meczcet posiada trzy główne wejścia, cztery wieże oraz dwie 40 metrowe minarety skonstruowane z pasów czerwonego piaskowca oraz z białego marmuru. Wnętrze sali modlitewnej podzielone jest łukami na nawy. Ściany i podłogi wyłożone są marmurowymi panelami.
Rickshaw Ride
W planach mamy również przejażdżkę rikszą wokół Jama Masjid. Ciesz się jazdą wąskimi uliczkami Starego Delhi.
Skromna riksza jest nie tylko zastępstwem zwierzęcia pociągowego dla przeciętnego człowieka, ale też generuje wiele miejsc pracy.
Jednak przede wszystkim jest to często jedyna alternatywa środka transportu krótkodystansowego w czasach, gdy nasze miasta są tak bardzo zanieczyszczane przez samochody.
Przejażdżka wokół budynków rządowych
Nowe Delhi jest siedzibą wielu budynków rządowych oraz oficjalnych rezydencji przypominających o brytyjskiej, kolonizatorskiej architekturze. Tego dnia przejedziemy obok kilku z nich. Zobaczymy na przykład Parlament zaprojektowany przez Bakera, który ma 173 metry średnicy czy Rashtrapati Bhawan – niegdyś rezydencję Viceroya, która jest teraz oficjalną rezydencją prezydenta Indii. Została zaprojektowana przez Lutyensa i łączy w sobie zachodni i wschodni styl.
Przerwa na zdjęcia przy India Gate
W centrum Nowego Delhi wznosi się 42 metrowy India Gate, czyli „Łuk Triumfalny”, znajdujący się na środku skrzyżowania. Upamiętnia 70 000 indyjskich żołnierzy, którzy stracili życie walcząc przeciwko armii brytyjskiej podczas Pierwszej Wojny Światowej. Pomnik zawiera nazwiska ponad 13 516 brytyjskich oraz indyjskich żołnierzy zabitych na północno-zachodniej granicy w wojnie afgańskiej w 1919 roku.
Pod łukiem znajduje się Amar Jawan Jyoti upamiętniający straty indyjskich sił zbrojnych w wojnie indyjsko-pakistańskiej w 1971 roku
Humayun Tomb
Grobowiec Humayuna jest prawdopodobnie jednym z najbardziej innowacyjnych i eksperymentalnych zabytków swoich czasów, zawierającym w sobie indyjsko-islamskie style architektoniczne. Ten wspaniały grobowiec ogrodowy jest pierwszym znaczącym przykładem architektury Mogołów w Indiach. Został zbudowany w 1565 roku, dziewięć lat po śmierci Humayuna, przez jego starszą wdowę, Begę Begam. Wewnątrz murowanej obudowy najbardziej godne uwagi są skwery ogrodowe (Charbagh) z alejkami wodnymi, centralnie usytuowane oraz centralnie położone mauzoleum zwieńczone podwójną kopułą.
Czeka nas obiad oraz nocleg w hotelu.
Dzień 3 – DELHI, AGRA (Ś,-,K)
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy do Agra’y.
AGRA – miasto jedynego w swoim rodzaju Taj Mahal
Splendor architektoniczny mauzoleów, fortu i pałaców jest żywym przypomnieniem bogactwa legendarnego Imperium Mogołów. Choć jego znaczenie jako centrum politycznego zakończyło się wraz z przeniesieniem stolicy do Delhi w 1634 r. przez Szahdżahana, jego bogactwo architektoniczne zapewniło mu miejsce na mapie międzynarodowej. Przyjemne miasto, w którym życie toczy się w stosunkowo wolnym tempie. Agra słynie z doskonałych prac inkrustacyjnych na marmurze i steatycie wykonanych przez rzemieślników, którzy są potomkami tych, którzy pracowali dla Mogołów.
Po przybyciu do Agry przejazd do hotelu.
Później ciesz się wizytą w Agrze. Zobaczysz z nami:
Taj Mahal
Taj Mahal lub Korona Pałaców to mauzoleum z białego marmuru, zbudowane przez cesarza Mogołów Szahdżahana jako pomnik jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Taj Mahal, cudo światowej sławy, wygląda tak samo ze wszystkich czterech stron i jest powszechnie uznawany za „klejnot sztuki muzułmańskiej w Indiach i jedno z powszechnie podziwianych arcydzieł światowego dziedzictwa”. Taj Mahal jest fenomenalny nie tylko pod względem piękna, ale także misternego planowania i projektowania, które zostały wykorzystane do jego powstania. Budowa tego czarującego mauzoleum rozpoczęła się w 1631 roku, a jego ukończenie zajęło 22 lata przy pomocy około 20 000 robotników.
(Taj Mahal jest zamknięty w piątki).
Uwaga: Taj Mahal jest miejscem światowego dziedzictwa i dlatego wymaga rutynowych prac konserwacyjnych lub restauratorskich.
Agra Fort
Wielki cesarz Mogołów Akbar zlecił budowę fortu Agra w 1666 r., chociaż pewne elemty dobudowano w czasach jego wnuka Szahdżahana. Groźne ściany zewnętrzne tego fortu skrywają wewnętrzny raj. Zawiera w sobie wiele wspaniałych budynków, takich jak Moti Masjid ( meczet z białego marmuru przypominający idealną perłę); Diwan-I-Am, Diwan-I-Khaas, Musamman Burj (gdzie Shahjahan zmarł w 1666 r.); Pałac Jahangira; Khaas Mahal i Shish Mahal.
Masywny fort Agra ma długość 2,5 km i jest uważany za pierwowzórr fortu Delhi Red.
Czeka nas obiad oraz nocleg w hotelu.
Dzień 4 – AGRA, ABHANERI, JAIPUR (Ś,-,K)
Po śniadaniu wyruszymy do Jaipur. Po drodze odwiedzimy również Abhaneri Step.
Abhaneri Step well & Harshat Mata Temple
Abhaneri to mała wioska, słynąca ze studni schodkowej, stworzonej do zbierania wody deszczowej, czyli unikalnego wynalazku mieszkańców Abhaneri. Główną atrakcją Abhaneri jest „Chand Baori”, która znajduje się przed świątynią Harshat Mata. Ta kolosalna studnia ma głębokość 20 metrów i 13 poziomów. Mimo tak ogromnej budowy, wizualnie można zauważyć delikatne i misterne rzeźbienia, co z pewnością jest ucztą dla oczu. Studnia schodkowa otoczona jest wieloma konstrukcjami.
Kontynuujemy przejazd do Jaipur, pod drodze zjemy lunch w Umaid Lake Palace w Kalakho.
Czeka nas również sesja nauki wiązania Saree i Turbanu.
W Indiach sari i turban są prawdziwymi symbolami strojów odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Jasne kolory i różne tkaniny z pewnością zainteresują podróżnych. Wraz z tym pojawia się ekscytująca część ich noszenia. Otrzymasz wskazówki, jak je nosić w najbardziej autentyczny sposób. Mężczyźni otrzymają pomoc w zawiązywaniu turbanów, a panie nauczą się, jak przekształcić 6-metrowy jedwabny materiał w zwodniczo prostą sari.
JAIPUR – Fascynująca stolica niezwykłego Rajasthanu
Po lunchu kontynuujemy podróż do Jaipur.
Jaipur jest powszechnie znany jako Różowe Miasto ze względu na kolor budynków. Został zbudowany w 1727 r. przez Maharadżę Sawai Jai Singh II, zgodnie z systemem siatki, co uczyniło go jedynym planowanym miastem swoich czasów. Młody bengalski architekt Vidhyadhar Bhattacharya zaprojektował miasto zgodnie z Shilp Shastra – starożytnym hinduskim traktatem o architekturze.
Istnieje niezliczona ilość sag i opowieści o kulturze, tradycjach, praktykach i męstwie. Ta różnorodna kraina o bogatym dziedzictwie kulturowym to królewska gratka dla turystów na całym świecie.
Po dotarciu do Jaipur przetransportujemy się do hotelu. Nocleg w hotelu.
Dzień 5 – JAIPUR (Ś,-,K)
Po śniadaniu wyruszymy do Jaipur. Zobaczymy między innymi:
Przystanek na zdjęcia w pałacu Hawa Mahal
Król poeta Sawai Pratap Singh zbudował pałac wiatrów. Jest to z pewnością najbardziej znany zabytek Jaipuru, a także jego ikona. Ten pięciopiętrowy budynek z widokiem na ruchliwą ulicę bazaru jest fascynującym przykładem architektury i artyzmu Radżputów z 953 oknami z różowego piaskowca o strukturze plastra miodu, znanymi jako „jharokhas”. Pierwotnie został zbudowany dla dam z królewskiego domu, aby mogły oglądać codzienne życie i procesje w mieście z komfortowego miejsca.
Amber Fort
Bursztynowy Fort położony na malowniczych i surowych wzgórzach to fascynująca mieszanka architektury hinduskiej i mongolskiej. Zbudowany przez Raja Man Singh I w 1592 roku i ukończony przez Mirję Raja Jai Singh, fort został wykonany z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Amber Fort to klasyczny i romantyczny pałac-forteca o wspaniałej aurze. Na wewnętrznych ścianach pałacu znajdują się wyraziste sceny malarskie z rzeźbieniami, kamieniami szlachetnymi i oprawami luster. Zbudowane głównie dla walczących wrogów jako bezpieczne miejsce, silnie skonstruowane mury mogły bronić mieszkańców w obrębie murów fortu.
Elephant / Jeep ride at Amber Fort
Ciesz się przejażdżką na słoniach do Amber Fort, tak jak kiedyś królowie Radżastanu. Usiądź wygodnie w specjalnie zaprojektowanym, bezpiecznym siedzeniu i obserwuj jak majestatyczne zwierzę wspina się po murach fortu. Słonie wyglądają pięknie, gdy kornaki (osoba prowadząca słonie) ozdabiają je, zwłaszcza tułów, kwiatowymi i geometrycznymi wzorami przy użyciu kolorowej kredy i proszków.
City Palace
Położony w samym sercu otoczonego murami miasta kompleks City Palace daje wyobrażenie o dalekowzroczności założyciela Jaipur Maharaja Sawai Jai Singh. Pozostawił po sobie spuściznę po jednych z najbardziej imponujących i wspaniałych obiektów architektonicznych w mieście. Maharaja Sawai Jai Singh zbudował wiele budynków, ale niektóre z ich części zostały zbudowane przez późniejszych władców. Pałac jest mieszanką architektury Mogołów i Radźputów, a była rodzina królewska nadal mieszka w części pałacu.
Jantar Mantar
Jantar Mantar to zbiór architektonicznych instrumentów astronomicznych, zbudowanych przez Maharadżę (króla) Jai Singha II w latach 1727-1734. Jest wzorowany na tym, który zbudowano dla niego w Delhi. Zbudowano dla niego w sumie pięć takich obiektów w różnych lokalizacjach, w tym w Delhi i Jaipur. Obserwatorium w Jaipur jest największym i najlepiej zachowanym z nich. Zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa jako „wyraz astronomicznych umiejętności i kosmologicznych koncepcji dworu uczonego księcia pod koniec okresu Mogołów”.
Wieczorem zjemy obiad z lokalną hinduską rodziną. Będzie okazja do interakcji z nimi oraz do nauki lokalnej kuchni i metod gotownia.
Nocleg w hotelu.
Dzień 6 – JAIPUR, JODHPUR (Ś,-,K)
Po śniadaniu wyruszymy do Jodhpur.
Jodhpur
„Błękitne Miasto”, jak wiadomo, zostało założone na obrzeżach pustyni Thar w 1459 r. przez Rao Jodhę, wodza Radźputów, klanu Rathore. Jodhpur jest drugim co do wielkości miastem Radżastanu po Jaipur i jest otoczone wysokim murem o długości 10 km. Historyczna wielkość, wykwintne rękodzieła, tańce ludowe, muzyka i jaskrawo ubrani ludzie nadają miastu aurę romantyzmu. Od zachodu otoczony przez fort Meharangarh, a od wschodniej przez okazały pałac z piaskowca Umaid Bhawan; pomniki, świątynie i ogrody Jodhpur przedstawiają wieloaspektową wielkość. Piękno i wyobraźnia, które wzięły udział w tworzeniu tego monumentalnego miasta, głoszą źródła życia twórczego geniuszu, które wydają się nieprzystające do surowości tej ziemi i jej klimatu.
Po dotarciu do Jodhpur transfer do hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 7 – JODHPUR (Ś,-,K)
Po śniadaniu będziemy podziwiać Jodhpur, w tym:
Mehrangarh Fort
Jest to około 5 km od miasta Jodhpur. Strzegąc miasta poniżej, fort został założony przez Rao Jodha w 1459 r., kiedy przeniósł swoją stolicę z Mandore.
Znajduje się nad na nierównym i skalistym terenie i mieści się w nim pałac misternie ozdobiony długimi rzeźbionymi panelami i oknami z kratami, znakomicie wykonanymi z czerwonego piaskowca.
Znajdujące się w nich apartamenty są magiczne – Moti mahal (Pałac Perłowy), Phool Mahal (Pałac Kwiatów), Sheesh Mahal (Pałac Lustrzany), Daulat Khana z bogatą, różnorodną kolekcją palankinów, howd, królewskich kołysek, miniaturowych obrazów różnych szkół itp.
Jasawant Thada
W sąsiedztwie fortu Mehrangarh znajduje się Jaswant Thada, pełen wdzięku marmurowy cenotaf Maharadży Jaswant Singh II. Jego syn Maharaja Sardar Singh zbudował ten pomnik znany jako Taj Mahal z Marwar ku pamięci Maharaja Jaswanta Singha II z Jodhpur. Główny pomnik został zbudowany na wzór świątyni z misternie rzeźbionego marmurowego kamienia. Wizyta w tej konstrukcji odbywa się przez skaliste wzgórza, co nadaje jej odosobnioną i mistyczną aurę.
Po południu udamy się jeepem na safari, do wiosek Bishnoi
Ciesz się przejażdżką jeepem po safari, odwiedzająć wioski Bishnoi w Radżastanie. Społeczność Bishnoi słynie z bogatego i tradycyjnego życia radżastańskiego. Ludzie z tej społeczności są głęboko zakorzenieni w naturze i kochają zwierzęta. Zabierzemy Cię jeepami do wiosek Bishnoi, aby zobaczyć lokalne rękodzieło, szewców, garncarstwo, ręczne tkanie itp. Zobaczysz także mężczyzn w ich tradycyjnych strojach i kobiety przyozdobione srebrną biżuterią swoich przodków. Ponieważ okolica jest naturalnym siedliskiem dzikiej przyrody, możesz mieć okazję do oglądania i fotografowania dzikich zwierząt, takich jak czarny kozioł, chinkaras, pawie itp.
Wieczorem zjesz obiad w przyjemnej lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.
Dzień 8 – JODHPUR, RANAKPUR, UDAIPUR (Ś,-,K)
Po śniadaniu pojedziemy do Udaipur. Po drodze odwiedzimy Ranakpur.
Ranakpur
W cichej i malowniczej dolinie, która biegnie na zachodnie zbocza wzgórz Aravalli, znajduje się niezwykły kompleks świątyń Jain w Ranakpur, jeden z pięciu głównych świętych pałaców sekty Jain. Choć świątynie mają ponad 500 lat, są doskonale zachowane w niemal idealnym stanie. W centrum znajduje się główna świątynia poświęcona Tirthankarze Rishabdeo z chaumukha, czyli świątynia poświęcona Adinathowi. Najbardziej charakterystycznymi cechami jest 29 sal świątyni, które zawierają 1444 filary, z których żadne dwa nie są dokładnie takie same. Każda część powierzchni filarów ściennych i sufitu jest rzeźbiona, a każdy narożnik i kąt jest wygrawerowany obrazami Jain.
Po zwiedzaniu kontynuujemy przejażdżkę do Udaipur.
UDAIPUR – „Miasto Jezior” zostało założone w 1559 r. jako stolica dawnego stanu Mewar przez Maharanę Udai Singha na wschodnim brzegu jeziora Pichola.
Bogate dziedzictwo kulturowe, społeczne i przyrodnicze, piękno estetyczne i bogactwo ekologiczne, zachowane do tej pory przez okoliczne jeziora, spokojne i bogate pagórkowate pasmo Aravalis i bujna zieleń roślinności oraz przyjemne ogrody i harmonijne formy zabudowy stanowią wyjątkowy stan piękna krajobrazu. Magiczne piękno jeziora Pichola raz po raz przyciąga gości.
Jego historyczne zabytki w postaci pałaców, Havelis i świątyń otoczonych wzgórzami i przyjemnym orzeźwiającym klimatem sprzyjały jego rozwojowi z małego książęcego miasta do ważnego miejsca turystycznego.
Po dotarciu do Udaipur transfer do hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 9 – UDAIPUR (Ś,-,K)
Po śniadaniu będziemy podziwiać Udaipur, w tym:
City Palace
Pałac Miejski góruje nad jeziorem Pichola. Maharana Udai Singh zainicjował budowę pałacu, ale kolejni Maharani dodali do kompleksu kilka pałaców i budowli, zachowując jednak niezwykłą jednolitość projektu. Wejście do Pałacu jest z Hathi Pol, Bramy Słoni. Bari Pol lub Wielka Brama prowadzi do Trypolisu, Potrójnej Bramy. Zwyczajem było ważenie Maharaja pod tą bramą w złocie i srebrze, które rozdawano ludności. Balkony, kopuły i wieże pałacu dają wspaniały widok na jezioro.
Jagdish Temple
Ta wspaniała świątynia, popularna jako największa świątynia w mieście Udaipur i przedstawiająca architekturę w stylu indoaryjskim, została zbudowana przez Maharanę Jagat Singh w 1651 roku, który rządził miastem Udaipur w latach 1628-53.
Świątynia poświęcona jest Panu Wisznu (Narayanowi), opiekunowi Wszechświata. Ten cud architektury składa się z pięknie rzeźbionych filarów, malowanych ścian, zdobionych sufitów itp. Brama tej świątyni może znajdować się w odległości 150 m od Bara Pol City Palace, ponieważ znajduje się ona w samym kompleksie City Palace
Sahelion ki bari
Maharana Sangram Singh zbudował to w połowie XVIII wieku. „Ogród panien” przywodzi na myśl styl życia dam dworu. Zachwycające ogrody odzwierciedlają ich dyskretny i nienaganny gust. Istnieją cztery baseny z delikatnymi kioskami. Dookoła są kwietniki, trawniki, baseny i fontanny chronione przez szereg ścian i zacienionych drzew.
Fontanny ki bari Sahelion działają wyłącznie dzięki ciśnieniu wody i nie są używane żadne pompy. W ogrodzie znajduje się basen z lotosami oraz salon ozdobiony obrazami i szklaną mozaiką.
Ciesz się przejażdżką łodzią po jeziorze Pichola
Wieczorny rejs łodzią po jeziorze Pichola. Jezioro Pichola: Otoczone wzgórzami, ogrodami, hadlisami, ghatami i świątyniami, jezioro Pichola jest malowniczym centrum Udaipur. Malownicza przejażdżka łodzią po jeziorze Pichola zapewnia nie tylko najlepszy widok na jezioro i góry w mieście, ale także przedstawia niektóre z najważniejszych zabytków rozsianych wzdłuż brzegu jeziora lub zanurzonych w jeziorze. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 10 – UDAIPUR, GOA (Ś,-,K)
Po śniadaniu przejazd na lotnisko, aby połączyć lot do Goa. Po przybyciu na Goa przejazd do hotelu, reszta dnia to wypoczynek na plaży. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 11 i 12 – GOA (Ś,-,K)
Po śniadaniu dzień wolny na plaży. (Bez transportu i przewodnika) Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 13 – GOA, POLSKA (Ś,-,K)
Po relaksującym śniadaniu przejazd na lotnisko, wylot do Polski.