INDIE PÓŁNOCNE 15 DNI

Grupa 4-6 osób 1000 PLN + 2660 USD + przelot
Grupa 7-12 osób 1000 PLN + 2290 USD + przelot

Dzień 1. 

Wylot z Polski

Dzień 2. (Ś,-,K)

Przylot do Delhi.

Po przejściu procedur imigracyjnych na lotnisku czekać będzie nasz pilot oraz reprezentant lokalnego biura, z którymi przejedziemy do hotelu. W zależności od godziny przylotu i dostępności pokoi (doba hotelowa zaczyna się o 14) czas wolny na posiłek i odświeżenie się, a następnie pierwszy etap zwiedzania Delhi:

Czerwony Fort (z zewnątrz)

Czerwony Fort to piąta cytadela cesarza Mogołów, Shah Jahana, wykonana z czerwonego piaskowca. Zbudowana została na zachodnim brzegu rzeki Jamuny. Shah Jahan rozpoczął konstrukcję tego ogromnego fortu w 1638 roku, kiedy zdecydował się przenieść swoją stolicę z Agry do Delhi. Ściany fortu wznoszą się 33 metry nad zgiełkiem Starego Delhi, przypominając o potędze i przepychu Mogołów.

Przejażdżka rikszą w Starym Delhi

Przejażdżka rikszą rowerową w okolicy meczetu Jama Masjid. Przejedziemy wąskimi uliczkami Starego Delhi. Jest do świetna okazja do podziwiania tętniącego życiem bazaru w tej najstarszej dzielnicy Delhi.

Parlament i New Delhi

W New Delhi znajduje się kilka budynków rządowych i oficjalnych rezydencji, zaprojektowanych przez brytyjskich architektów po przeniesieniu stolicy z Kalkuty do Delhi na początku XX w., stanowiących przykłady dobrze zachowanej architektury kolonialnej. Dziś przejedziemy obok kilku z nich, m.in. Parlament oraz Rashtrapati Bhawan, oficjalna rezydencja Prezydenta Indii.

Brama Indii 

W centrum New Delhi znajduje się 42-metrowa Brama Indii, przypominająca Łuk Triumfalny. Upamiętnia ona m.in. 70 000 indyjskich żołnierzy, którzy stracili życie w walce po stronie armii brytyjskiej podczas I Wojny Światowej. Na pomniku widnieją nazwiska ponad 13 516 żołnierzy brytyjskich i indyjskich poległych na północno-zachodniej granicy w wojnie afgańskiej w 1919 r.

Mauzoleum Humajuna

Mauzoleum Humajuna to jeden z najbardziej innowacyjnych i eksperymentalnych zabytków swoich czasów. Ten wspaniały kompleks ogrodowy jest pierwszym znaczącym przykładem architektury Mogołów w Indiach. Mauzoleum zostało wzniesiony 10 lat po śmierci cesarza na życzenie jego żony. 

Dzień 3.  (Ś,-,-)

Przelot z Delhi do Udajpuru

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Udajpuru. Transfer z lotniska do hotelu. Resztę dnia przeznaczymy na odpoczynek, zakupy i spacer po okolicy.

Udajpur

Miasto położone jest na wschodnim brzegu jeziora Pichola w indyjskim stanie Radżastan. Udajpur, czyli Miasto Jezior, zostało założone w 1559 r. przez Maharanę Udai Singha jako stolica jego królestwa. Bogate piękno kulturalne, społeczne i naturalne miasta znajduje odzwierciedlenie w zabytkach i spokojnej, zielonej okolicy tego miejsca. Pałace, świątynie i wystawne rezydencje haveli w połączeniu z magicznym pięknem jeziora Pichola przyciągają dziesiątki turystów.

Dzień 4. 

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Udajpuru:

Pałac Miejski

Pałac Miejski góruje nad jeziorem Pichola. Maharana Udai Singh zainicjował budowę pałacu, ale kolejni Maharanowie dodawali do kompleksu kolejne zabudowania, z zachowaniem jednolitego charakteru tego miejsca. Wejście do pałacu prowadzi przez Hathi Pol, Bramę Słonia. Bari Pol, czyli Wielka Brama, prowadzi do Trypolii, Potrójnej Bramy. Z balkonów i wież pałacu roztacza się wspaniały widok na jezioro.

Świątynia Jagdisha

Ta wspaniała świątynia, znana jako największa świątynia w mieście Udajpur. Została zbudowana przez Maharanę Jagat Singha w 1651 r.. Świątynia poświęcona jest hinduskiemu bogu Wisznu – opiekunowi wszechświata. Ten cud architektury zachwyca zwłaszcza rzeźbionymi kolumnami i sufitami.

Sahelion ki bari

To Ogród dziewcząt wzniesiony przez Maharane Sangram Singha w połowie XVIII wieku. Kompleks przywodzi na myśl styl życia dam dworu. Zachwycające ogrody odzwierciedlają ich dyskretność i nienaganny smak. Dookoła znajdują się rabaty kwiatowe, trawniki, baseny i fontanny chronione szeregiem ścian i zacienionych drzew. Fontanny Sahelion ki bari działają wyłącznie dzięki ciśnieniu wody i nie są używane żadne pompy.

Wieczorem udamy się na romantyczny rejs po jeziorze Pichola (w zależności od poziomu wody).

Jezioro Pichola: 

Otoczone wzgórzami, ogrodami, haveli, ghatami i świątyniami jezioro Pichola jest malowniczym centrum Udajpuru. Krótki rejs po jeziorze Pichola zapewnia nie tylko najlepszy widok na jezioro i góry, ale także prezentuje niektóre z najważniejszych zabytków rozmieszczonych wzdłuż brzegu.

Dzień 5.(Ś,-,-)

Udajpur / Ranakpur / Dźodhpur (przejazd 250 km / ok 5 ½ godz.)

Po śniadaniu przejazd do Dźodhpuru. Po drodze wizyta w Ranakpurze. Nocleg w Dźodhpurze.

Ranakpur

W cichej i malowniczej dolinie, która wpada w zachodnie zbocza wzgórz Aravalli, znajduje się niezwykły kompleks świątyń dżinijskich. Choć mają ponad 500 lat, tutejsze świątynie są doskonale zachowane.

W centrum znajduje się główna świątynia poświęcona Tirthankara Rishabdeo, czyli świątynią o czterech twarzach poświęconą Adinathowi. Najbardziej charakterystyczną cechą jest 29 sal świątyni, które zawierają 1444 filary – nie ma dwóch identycznych.

Dźodhpur

Znany jako Niebieskie Miasto Dźodhpur został założony w 1459 r. przez Rao Jodhę na obrzeżach pustyni Thar. Dźodhpur jest drugim co do wielkości miastem Radżastanu po Dżajpurze. Otacza go mur o długości 10 kilometrów. Historyczna wspaniałość, wykwintne rękodzieło, tańce ludowe, muzyka i barwnie ubrani ludzie dodają miastu aurę romantyzmu. Otoczony od zachodniej strony fortem Meharangarh, a od wschodu okazałym pałacem z piaskowca Umaid Bhawan. Pomniki, świątynie i ogrody Jodhpuru przedstawiają wieloaspektową wielkość, piękno i wyobraźnię, które włożono w budowę tego monumentalnego miasta, nieprzystające do surowości tej krainy i jej klimatu. 

Dzień 6.(Ś,-,-)

Po śniadaniu zapraszamy na zwiedzanie Dźodhpuru:

Fort Mehrangarh

Położony ok 5 km od centrum. Ten strzegący miasta fort został założony przez Rao Jodha w 1459 roku, kiedy przeniósł on tu swoją stolicę z Mandore. Roztacza się stąd piękny widok na okolicę. Wnętrza pałacone zachwycają swoją zdobnością, a tutejsze apartamenty mają niezwykłą magię – Moti mahal (Pałac Perłowy), Phool Mahal (Pałac Kwiatowy), Sheesh Mahal (Pałac Lustrzany).

Jaswant Thada

W sąsiedztwie fortu Mehrangarh znajduje się Jaswant Thada, piękny marmurowy grobowiec Maharadża Sardar Singh zbudował ten pomnik znany jako Taj Mahal w Marwarze ku pamięci swojego ojca, Maharadży Jaswanta Singha II. 

Popołudniu wybierzemy się na spacer po starym mieście, aby odkryć ukryte dziedzictwo średniowiecznego Dźodhpuru. Ten klimatyczny spacer pozwoli Ci zajrzeć do serca Dźodhpuru, by odkryć mniej znane skarby tego czarującego miasta:

Fateh Pol: pierwotne wejście do fortu Mehrangarh; Rani Sari – zbiornik na wodę zbudowany przez Hadi Rani Jasmode, żonę Rao Jodha, założyciela Dźodhpuru; Chand Baori: studnia schodkowa; Mohnoton Ki Poi haveli; Navchokia Mohalla to typowa ulica starego miasta ze świątynią, sklepami, domami mieszkalnymi i budynkami użyteczności publicznej. Singh Pol: jedna z 5 oryginalnych bram miasta;  Talhati ka Mahal, czyli stary pałac; Wieża Zegarowa. Po spacerze powrót do hotelu na odpoczynek i nocleg.

Dzień 7.(Ś,-,-)

Dźodhpur / Puszkar (180 km / ok 4 godz. jazdy )

Po śniadaniu przejazd do Puszkaru.

Puszkar: 

Miasteczko znajduje się nad Jeziorem Puszkar.  Jest to idealne miejsce do zwiedzania i cieszenia się rustykalnym urokiem Radżastanu. Otoczony z trzech stron wzgórzami i wydmami z czwartej, jest ulubionym celem podróży i doskonałym tłem dla corocznych jarmarków bydła i wielbłądów. Żadna pielgrzymka nie jest uważana za zakończoną bez kąpieli w świętym jeziorze. Puszkar ma aż 400 świątyń i 52 ghaty (schody nad jeziorem). Znajduje się tu jedyna w Indiach świątynia poświęcona bogu stwórcy Brahmie.

Po przybyciu do Puszkaru transfer do hotelu, a następnie krótkie zwiedzanie:

Świątynia Brahmy

Jest to jedyna istniejąca świątynia poświęcona hinduskiemu bogu Brahmie, zbudowana w XIV wieku, stojąca na wysokim cokole, do którego prowadzą marmurowe stopnie. Piękny rzeźbiony srebrny żółw siedzi na podłodze zwróconej w stronę sanktuarium, czyli Garbha Griha. Marmurowa podłoga wokół srebrnego żółwia jest wysadzana setkami srebrnych monet z wygrawerowanymi nazwiskami darczyńców .

Jezioro Puszkar

Uważane jest za najświętsze miejsce w mieście. Według legendy powstało ono z kwiatu lotosu, który wypadł z dłoni Brahmy. Mówi się, że jedna kąpiel w wodach jeziora na Kartika Purnima jest równoznaczna z latami odprawiania innych rytuałów.

Dzień 8.(Ś,-,-)

Puszkar / Dżajpur (145 km / ok 3,5 godz. jazdy)

Po śniadaniu przejazd do stolicy Radżastanu – różowego miasta Dżajpur.

Dżajpur

Fascynująca stolica stanu Radżastan. Miasto zostało zbudowane w 1727 roku przez Maharadżę Sawai Jai Singha II, według systemu siatki, co uczyniło go jedynym planowanym miastem swoich czasów. Młody bengalski architekt Vidhyadhar Bhattacharya zaprojektował miasto zgodnie z Shilp Shastra – starożytnym hinduskim traktatem o architekturze. Ten różowy klejnot architektoniczny o bogatym dziedzictwie kulturowym jest królewską gratką dla turystów z całego świata.

Po przybyciu do Dżajpuru odrobina czasu wolnego na „doświadczanie” miasta. Jeśli czas pozwoli spróbujemy tutejszego ulicznego jedzenia, napijemy się prawdziwej herbaty masala i zrobimy kolorowe zakupy.

Dzień 9. (Ś,-,-)

Po śniadaniu zwiedzanie Dżajpuru:

Przystanek na zdjęcia w Pałacu Wiatrów Hawa Mahal, będący niekwestionowaną wizytówka miasta. Został zbudowany przez Sawai Pratapa Singha w 1799 roku. Ten pięciopiętrowy budynek z widokiem na ruchliwą ulicę jest fascynującym przykładem architektury i kunsztu Radżputów. 953 okna wykute w różowym piaskowcu mają strukturę plastra miodu. Wzniesiony jako część Pałacu Miejskiego dla kobiet dworu, by mogły oglądać codzienne życie i procesje jednocześnie same nie będąc widoczne.

Fort Amber

Położony na wzgórzu fort jest jedną z głównych atrakcji miasta. Jest on godnym uwagi połączeniem architektury hinduskiej i mogolskiej, zaczął być wznoszony przez Raja Man Singha I w 1592 r. i ukończony przez Mirję Raja Jai Singh. Każdy dziedziniec fortu ma inny charakter, a wewnętrzne ściany udekorowane są malowidłami wykonanymi naturalnymi barwnikami. Od 2013 r. Fort Amer znajduje się na liście UNESCO. 

Pałac Miejski

Położony w sercu Różowego miasta, stanowiący mieszankę architektury Mogołów i Radżputów, został 

założony w 1727 roku przez Maharadżę Sawai Jai Singha II w ramach jego ambitnego projektu miejskiego. Jego następcy nadal ozdabiali i wzbogacali eleganckie budynki aż do XX wieku. Jest to unikalny kompleks kilku dziedzińców, budynków, pawilonów, ogrodów i świątyń. 

Dżantar Mantar

Dżantar Mantar to zbiór architektonicznych instrumentów astronomicznych, zbudowany przez Maharadżę Jai Singha II w latach 1727–1734. Wzniósł on w sumie pięć takich obiektów w różnych lokalizacjach. Obserwatorium w Dżajpurze jest największym i najlepiej zachowanym z nich, wpisanym na listę UNESCO jako „wyraz umiejętności astronomicznych i koncepcji kosmologicznych dworu uczonego księcia”.

Czas wolny na spacer i zakupy, a następnie powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 10. (Ś,-,-)

Dżajpur / Agra (245 km /ok 5 godz. jazdy)

Po śniadaniu przejazd do Agry i zwiedzanie perełki architektonicznej, czyli znanego na całym świecie mauzoleum Tadż Mahal.

Agra: 

Położona w samym sercu Uttar Pradesh, nad brzegiem rzeki Jamuny, Agra to spokojne miasteczko. Znane jest również jako miasto Tadż Mahal, jednego z siedmiu cudów świata. Agra przestała funkcjonować jako polityczne centrum imperium Mogołów gdy Shah Jahan przeniósł swoją stolicę do Delhi. Jednak dziedzictwo architektoniczne Agry zapisało się na kartach historii. Architektoniczny splendor fortu, mauzoleów i tutejszych pałaców przypomina o bogactwo i artystyczny smak Imperium Mogołów. Agra słynie również ze wspaniałych inkrustracji na marmurze wykonanych od wieków przez rzemieślników, którzy są potomkami tych, którzy pracowali pod rządami Mogołów.

Taj Mahal

Wyciszony, ale pełen duszy Tadż Mahal, Korona Pałaców, to mauzoleum z białego marmuru wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cesarz mogolski Shah Jahan zbudował tę wspaniałą budowlę ku pamięci jego ukochanej, przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Główny budynek mauzoleum wygląda dokładnie tak samo ze wszystkich czterech stron i został okrzyknięty „Klejnotem sztuki muzułmańskiej w Indiach”. Budowa tego niezwykłego pomnika miłości, oddanego do użytku w 1632 r., trwała około 22 lat i pracowało przy niej około 20 000 pracowników.

Dzień 11. (Ś,-,-)

Agra / Delhi (205 km /ok 4 godz. jazdy) / Waranasi (lot)

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Delhi, transfer na lotnisko i przelot do Waranasi.

Waranasi: 

„Benaras jest starsze niż historia, starsze niż tradycja, starsze nawet niż legenda i wygląda na dwa razy starsze niż wszystkie inne miasta razem wzięte ” – napisał amerykański pisarz Mark Twain. Nazywane najstarszym żyjącym miastem świata, Waranasi, położone jest pomiędzy rzekami Varuna i Assi w stanie Uttar Pradesh. Miasto tysiąca świątyń, znane jest również jako Kashi, co oznacza miasto światła. Według mitologii hinduskiej Waranasi jest kosmicznym centrum wszechświata.

Dzień 12. (Ś,-,-)

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Warnasi.

Wczesnym rankiem wybierzemy się na rejs łodzią i poznamy życie tego starożytnego miasta. Zobaczysz piękno wschodzącego słońca nad rzeką Ganges, będziemy też świadkami porannych rytuałów Hindusów. Niezwykłym przeżyciem będzie widok setek ludzi kąpiących się w święconej wodzie rzeki Ganges, wierząc, że wyzwolą się z kręgu odrodzenia. Ciekawym jest zobaczenie pielgrzymów ofiarujących Bogu Słońca słodycze, kwiaty i wodę święconą. Odwiedzimy także kilka świątyń.

Powrót do hotelu na śniadanie.

Po odpoczynku przejedziemy na stanowiska archeologicznego i do muzeum w Sarnath. Odwiedzimy Muzeum Archeologiczne, lokalnie znane jako Muzeum Sarnath. W tym wspaniałym budynku mieści się część słynnego filaru cesarza Ashoki, symbolu przyjętego za godło państwowe współczesnych Indii. Muzeum posiada dużą kolekcję figurek i rzeźb z okresu mauretańskiego, kuszańskiego i gupta, odkrytych podczas wykopalisk w Sarnath. Można tu obejrzeć najwcześniejszy wizerunek Buddy znaleziony w Sarnath oraz wiele wizerunków hinduskich bogów, datowanych na okres od IX do XII wieku.

Wieczorem udział  w ceremonii Aarti nad rzeką Ganges.

Ceremonia Aarti nad Gangesem

Waranasi to święte miejsce, gdzie każdego wieczoru na brzegach rzeki Ganges odprawiany jest rytuał zwany Aarti. Jest to tradycyjny hinduski rytuał, podczas którego ofiarowujemy nasze modlitwy licznym bogom, takim jak Śiwa, Ganga, Surya (Słońce), Agni (Ogień). Kapłani rozpalają specjalne lampy olejowe, których światło odbija się w nurcie rzeki. Widok jest przepiękny, a pozytywne wibracje tak inspirujące, że trudno je wyrazić słowami.

Dzień 13. (Ś,-,-)

Waranasi / Delhi (lot)

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Delhi.

Po przybyciu do Delhi transfer do hotelu. Odpoczynek w hotelu. Nocleg w hotelu.

Dzień 14. (Ś,-,K)

Delhi 

Po śniadaniu. Ostatni dzień na zakupy i zwiedzanie. Nocleg w hotelu.

Dzień 15. (Ś,-,-)

Przelot do Polski

Transfer na lotnisko i przelot do Polski.

Cena zawiera:

  • zakwaterowanie w hotelach 3*, 4*  w pokojach 2 osobowych. 
  • Codzienne śniadania
  • Kolajca dzień 2 i 13
  • Transport na całej trasie klimatyzowanym Tempo Traveler dla grupy do 6 osób lub mini Vanem dla grupy powyżej 6 osób.
  • Anglojęzyczni przewodnicy w każdym mieście podczas zwiedzania.
  • Przejażdżka rykszą w Delhi
  • Rejs łodzią w Udaipur
  • Jeep ride to Amber Fort
  • Poranny rejs łodzią w Varanasi
  • Wieczora Puja na w Varanaisi
  • Wszystkie bilety wstępów do zwiedzanych miejsc
  • Zwiedzanie wg programu  
  • Opieka polski Pilotki przez cały wyjazd odbiór grupy w Delhi – Aleksandra Zalewska 
  • Ubezpiecznie NNW, KL, bagaż Signal Iduna 
  • TGF, UFG
  • Organizacja i przygotowanie wyjazdu

Cena nie zawiera:

  • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa ( Poznań ) – Delhi – Warszawa . Cena od 3000 PLN 
  • Przelotów wewnętrznych  – ok 390 USD/ os / 3 loty 
    • Delhi / Udaipur
    • Delhi / Varanasi
    • Varanasi / Delhi  
    • Dozwolony bagaż rejestrowany wynosi 15 kg na osobę na sektor, dodaliśmy dodatkowe 5 kg, co daje 20 kg.
  • Posiłków nie uwzględnionych w programie
  • Dopłata do jedynki 650 USD
  • Wydatków własnych
  • Napiwków ok 40 USD/ osobę 
  • Wiza do Indii aplikowanie online. Koszt 50 USD 
INDIE RAJASTHAN

GŁÓWNE ATRAKCJE WYJAZDU

  • Najpiękniejsze miasta Rajasthanu :  Udaipur, Jodhpur, Jaipur
  • Agra i Taj Mahal – niezwykły pomnik miłości
  • Najokazalsze forty zwiedzanych miast w tym Fort Amber w Jaipurze czy Agra Fort
  • Wyjątkowe spotkanie z tradycją i kulturą najbarwniejszego kraju na świeci
  • Mistyczne Miasto Waranasi
  • Święte jezioro w Puszkarze