Ayurveda
Ayurveda Kerala
Ayurveda
Ayurveda
Ayurveda
Ayurveda

Ayurveda Sri Lanka

Ayurveda

Ayurveda Indie Premium

Ayurveda Kerala
Południowa

AyurvedaAYURVEDA

Ayurveda

To starożytna „nauka życia”, jest holistycznym systemem opieki zdrowotnej obejmującym dietę, jogę, masaże, detoksykację, ziołowe środki zaradcze, medytację i styl życia. Ajurveda jest zaprojektowana tak, aby traktować każdego indywidualnie, uwzględniając wszystkie czynniki, które przyczyniają się do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, czy to fizyczne, środowiskowe, emocjonalne czy umysłowe.

Podstawowe zasady Ayurvedy

Według Ayurvedy, wszystko w tym wszechświecie składa się z pięciu elementów. Te pięć elementów wymienia i przekształca się w to, co można zobaczyć, dotknąć, usłyszeć, smakować i powąchać. 

Te podstawowe elementy to powietrze (Vayu), przestrzeń  (Akasha), ogień (Agni), woda (Jal) i ziemia (Prithivi).

Tridosza

Te pięć elementów z kolei łączy się ze sobą, dając w organizmie ludzkim trzy siły biologiczno-fizyczne, zwane Tridosha. Są to: Vata, Pitta i Kapha.

Vata

Składający się z powietrza. Energia ta reguluje ruchy ciała. Aktywuje również układ nerwowy, kreatywność, słuch i mowę. Niekontrolowana Vata prowadzi do zmartwień, skurczów, zaparć i bezsenności.

Pitta

Energia ta reguluje ciepło, metabolizm i mentalne rozeznanie. Niekontrolowana Pitta prowadzi do złości, wrzodów i przerzedzających włosów. Zbilansowana Pitta czyni jasność umysłu i ciepłą osobowość.

Kapha

Energia ta wzmacnia strukturę fizyczną ciała, zwiększa trwałość, siłę i stabilność. Kapha również rządzi emocjami, takimi jak przywiązanie i zazdrość, więc zrównoważenie Kapha prowadzi do spokoju i miłości. Niekontrolowana Kapha prowadzi do problemów z wagą.

 

Tridosza :  Vata, Pitta i Kapha – rządzą wszystkimi funkcjami umysłu i ciała. Kiedy te trzy są w równowadze, ciało jest zdrowe; Zaburzenia równowagi powodują choroby.

Zabieg Ayurveda zrównoważy te trzy, co odmładza organizm i przynosi harmonię między trójcą ciała, umysłu i duszy.

 

System ajurvedyjski składa się z około trzydziestu różnych programów Ayurveda, których czas trwania waha się od 2-3 dni do 4-6 tygodni. Program od dwóch do trzech tygodni jest uważany za minimum, aby osiągnąć faktyczne i trwałe wyniki.

W tym czasie odwiedza się gabinet ajurvedyjski raz lub dwa razy dziennie w różnych formach terapii, w jednej lub dwóch sesjach od 1 do 2 godzin każda. 

Sesja zwykle zaczyna się od masażu i kończy się specjalnymi lekami ajurveda. Procedury i terapie różnią się w zależności od leczenia. Procedury te są bardzo różnorodne. 

Przykłady obejmują wymieszanie całego ciała ciepłym mlekiem, masaż stóp, kąpiele parowe, krople do oczu, specjalne lewatywy na olej i środki przeczyszczające. Niektóre procedury, takie jak masaż całego ciała, wykonywane są jednocześnie przez dwóch terapeutów. Procedury dla mężczyzn są prowadzone przez męskich terapeutów, procedury dla kobiet przez terapeutki kobiety.

Wszystkie procedury są przeprowadzane pod nadzorem lekarza ajurvedyjskiego. 

Ważne jest, aby podczas pierwszej konsultacji z lekarzem wyjaśnić wszystkie problemy zdrowotne i historię medyczną. Lekarz określi cały reżim terapii i sekwencję procedur, z określonym czasem rozpoczęcia sesji dziennych. Będziesz także otrzymywać pewne leki ziołowe, które należy przyjmować codziennie z specjalną dietą Ajurveda. Twoje jedzenie będzie środkiem terapii podczas zabiegów Ayurveda. Jest środkiem do korygowania nierównowagi doshas w ciele i pomaga wyeliminować toksyny.

Uwaga!!!

W trakcie leczenia nie wahaj się zadawać pytań do lekarza i terapeutów.

Ograniczenia

Ograniczenia są integralną częścią leczenia, a te ograniczenia są wymagane przez cały pobyt: 

nie można spożywać alkoholu, palić tytoniu, zażywać narkotyków lub jeść mięsa. Należy ograniczyć opalanie, pływanie i ćwiczenia fizyczne. A także nie używać lub ograniczyć do minimum wykorzystanie elektronicznych urządzeń, takich jak laptopy, telefony komórkowe, telewizory itp. 

Przez czas terapii będzie czas na relaks, na jogę, medytację i zwiedzanie. Jeśli nigdy nie próbowałeś lub nie praktykowałeś jogi, możesz być zadowolony z możliwości poznania Pranayama (prawidłowego oddychania) oraz asan jogi, które możesz regularnie ćwiczyć w długim, zdrowym i zrównoważonym życiu.

Po zabiegu

Przed opuszczeniem kurortu ajurvedyjskiego lekarz Ayurveda przedstawi zalecenia w końcowej konsultacji. Będą one dotyczyły Twojej diety i stylu życia z lekami ajurveda w przyszłości. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia ciągłego zdrowia należy powtarzać takie procedury regularnie.

Pierwszy raz odwiedzający Ayurveda Spa

Jeśli jesteś po raz pierwszy odwiedzającym spa Ayurveda, zalecamy rozpocząć od Panchakarmy.

Ze względu na zanieczyszczenie, złe odżywianie i nawyki pitne, toksyny gromadzą się w organizmie. Te toksyny spowalniają krążenie krwi i blokują naczynia krwionośne ciała, co z kolei zmniejsza żywotność. Nasze ciało traci regeneracyjność i zdolność oczyszczania, co powoduje poważne problemy zdrowotne, takie jak udar mózgu i choroby serca. Objawy wysokiego poziomu to: cukrzyca, dna moczanowa, kamienie nerkowe i kamienie w pęcherzykach żółciowych.

Panchakarma (oczyszczanie ciała / Shodhana Chikilsa lub Sodhana Chikilsa)

Panchakarma jest zestawem pięciu zabiegów terapeutycznych, podawanych pacjentowi w celu całkowitego detoksykacji ciała. Według Ayurvedy detoksykacja jest niezbędna przed podjęciem jakichkolwiek innych ważnych zabiegów. Nawet zdrowi ludzie są zachęcani do poddawania się tej terapii raz w roku, aby pozbyć się ciał stałych zanieczyszczeń i chemicznych toksyn. W niektórych przypadkach tylko Panchakarma może wyleczyć wiele chorób przewlekłych. Panchakarma pomaga przywrócić równowagę pomiędzy trzema pierwotnymi energiami (Tridoshas) poprzez masaż olejowy, Snehapanam, Nasyam, Dhara, Pizhichil, Kizhi Shirovasti, łaźnie parowe i leki.

Czas trwania: 2-6 tygodni.

Terapia odmładzająca (Rasayana Chikilsa)

Ten program jest najskuteczniejszy po przebiegu Panchakarmy, poprawia dźwięk, energię i wytrzymałość. Zabieg ten obejmuje masaż ciała, przy użyciu olejów leczniczych i śmietany, przez dwóch masażystów, a także leków odmładzających i leczniczych kąpieli parowych. Terapia ta trwa od 90 minut do 2 godzin dziennie, przez 2-4 tygodnie. To odmładza umysł i ciało, tonizuje skórę i wzmacnia wszystkie układy zapewniające idealny stan zdrowia i długowieczność.

Czas trwania: 2-6 tygodni

Program pielęgnacji urody (Soundharya Chikilsa)

Wewnętrzne piękno można osiągnąć przez jogę, medytację i Ayurvedę. Zewnętrzne piękno obejmuje kontury ciała, teksturę skóry, jakość włosów i paznokci. Najłatwiejszą metodą zachęcania do właściwego krążenia płynów życiowych i nadania skórze pięknej fakturze jest masaż. Program obejmuje kosmetyki ziołowe, masaż ziołowymi, masaże z olejkami specjalnymi, soki owocowe, soki ziołowe, opakowanie ziołowe, zestawy ziołowe, zestawy głowy, łaźnie parowe lub ziołowe, a także ziołowe soki do picia. To poprawia kondycję skóry, odcienie skóry i napięcie mięśni.

Czas trwania: 2-6 tygodni.

Program Weight Loss (Program Odchudzania / Medodhara Chikilsa)

Obejmuje to dwa rodzaje masażu:  Masaż ziołowymi w proszku i olejami.

Te dwa masaże są podawane raz dziennie przez 28 dni. Program ten obejmuje także kąpiele lecznicze i pić soki ziołowe. Zaleca się specjalna dieta ajurvedyjska w okresie leczenia; Ta dieta nie ogranicza ilości spożywanej żywności, tylko rodzaje żywności. Bez stresu i dyskomfortu, takiego jak głód, zawroty głowy i osłabienie, po zakończeniu tego programu można łatwo wylać 10-12 kg.

Czas trwania: 3-6 tygodni

Antystres (Terapia stresem / Mana Swastha Chikilsa / Manasanthy)

Stres, depresja i bezsenność powodują zaburzenia hormonalne i zaburzenia psychosomatyczne, takie jak nadciśnienie tętnicze, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba niedokrwienna serca, wrzód trawienny, cukrzyca, astma oskrzelowa i migreny. Ta procedura jest kombinacją jogi, medytacji i terapii ajurveda.

Pomaga to pozbyć się stresu i jego konsekwencji, jak smutek, strach i depresja. Procedura ta obejmuje również leczenie odmładzające, Dhara, Nijavarakizhy, Thalam, Ziołowa łaźnia parowa i Ziołowy Pakiet z dodatkiem leków ziołowych.

Czas trwania: 3-6 tygodni

Program opieki kręgosłupa i szyi (Vataroga Chikitsa / Program kręgosłupa i szyi)

Ten specjalny zabieg zachowuje zdrowie kręgosłupa i szyi; Leczy problemy związane z szyją i kręgosłupem, takie jak przepuklina, choroby zwyrodnieniowe, sztywność, zapalenie kręgosłupa, szyjny zapalenie kręgosłupa i rwa kulszowa (szyjka). Program obejmuje specjalne masaże, Kativasthi, Snehavasthi, Kashayavasthi, Pizhichil, Njavarakizhi, specjalne ćwiczenia i nie tylko.

Czas trwania: 2 tygodnie

ZABIEGI AYURVEDY

Przywracanie zdrowego balansu

Podczas zabiegu Ayurveda, pierwszym krokiem jest określenie konstytucji jednostki i charakter ich nierównowagi. Odpowiednie leczenie powoduje zwrócenie ciała pacjenta do stanu równowagi. Składniki leczenia są następujące:

*Specjalne masaże ajurvedyjskie, wykorzystujące olej ziołowy, zioła i ziołowe środki zaradcze.

*Doradztwo żywieniowe dostosowane do równowagi trzech doshas. 

*Porady na temat zwyczajów życia. Specjalnie wybrane ćwiczenia jogi.

*Porady dotyczące odpowiednich herbat ziołowych Ayurveda, suplementów ziołowych, olejków do masażu i kosmetyków, aby przywrócić równowagę na co dzień.

Terapie w Ayurveda mogą być stosowane zarówno w celach paliatywnych, jak i leczniczych. Kiedy lekarz zidentyfikuje konstytucję ciała (Prakruti) i konkretną dolegliwość (Vikruti), rozpocznie  odpowiedni rodzaj masażu, podążając za konkretnym wzorem i napięciem, wykorzystując odpowiednie oleje i proszki. Masaż odżywia tkanki ciała, wzmacnia mięśnie i stymuluje komórki nerwowe.

Abhayangam (Masaż Ogólny)

Sanskryckie słowo Abhayangam oznacza „masować”. Jest to jedna z najbardziej popularnych form alternatywnych metod leczenia, które są stosowane na całym świecie. W tym konkretnym oleju leczniczym nanosi się na ciało w szczególny sposób rytmicznie, przez 45 minut. Ta procedura pomaga utrzymać zdrową skórę, zapobiega wczesnemu starzeniu, łagodzi bóle mięśni i ból.

Abhayangam (Masaż Ogólny)

Sanskryckie słowo Abhayangam oznacza „masować”. Jest to jedna z najbardziej popularnych form alternatywnych metod leczenia, które są stosowane na całym świecie. W tym konkretnym oleju leczniczym nanosi się na ciało w szczególny sposób rytmicznie, przez 45 minut. Ta procedura pomaga utrzymać zdrową skórę, zapobiega wczesnemu starzeniu, łagodzi bóle mięśni i ból.

Padaghata (masaż stóp lub masaż odmładzający)

Termin Padaghata oznacza „masaż stóp”. Jest to jeden z tradycyjnych masażu Ayurveda, który ma na celu pobudzanie Marmas (istotne punkty), w ciele. Teraz, w epoce nowożytnej, ta wspaniała technika jest stosowana, lecząc różne dolegliwości. Masaż ten obejmuje masaż rąk, stóp i głowy przez przeszkolonego terapeutę.

Udwartanam (masaże proszkowe)

Udwartanam lub „Masaż proszkowy” jest specjalnym masażem terapeutycznym, w którym proszki ziołowe są używane do masowania ciała, w kierunku mieszków włosowych o silnym nacisku. Ta procedura pomaga oczyścić i wypalić nadmiar tłuszczu (tkanki tłuszczowej) i dlatego jest bardzo przydatna w zmniejszaniu masy ciała i tonizowaniu mięśni.

Synchronizowany masaż odmładzający

Ten masaż całego ciała wykonywany jest przez dwóch terapeutów pracujących w synchronizacji, przez 90 minut, używając olejków ziołowych leczniczych. Liczba uderzeń i nacisk różnią się w zależności od stanu pacjenta. W klasycznych tekstach masaż przepisywany jest codziennie, aby spowolnić proces starzenia i degeneracji. Zwiększa krążenie krwi, co z kolei sprzyja szybkiemu usuwaniu odpadów metabolicznych. Zwalnia także lęki, zmęczenie, zaburzenia krążenia, problemy z reumatologią, bóle kręgosłupa i urazy.

Zabiegi Ayurveda

Zabiegi w Ayurveda są głównie podzielone na Sodhana (purificatory), i Samana (paliatywne). W przypadku wszystkich rodzajów zabiegów Sodhana istnieją dwa wstępne warunki: Snehana (oleinian) i Swedana (sudacja). Większość masaży i zabiegów wymienionych poniżej jest kombinacją tych dwóch procesów.

Pizichil

Pizichil jest najistotniejszym spośród tradycyjnych terapii i specjalnością Kerali. Terapia ta jest pięknym połączeniem dwóch klasycznych zabiegów ajurvedyjskich wspomnianych wcześniej, a mianowicie Snehana (oleety) i Swedana (sudacja). Całe ciało jest kąpane w strumieniach letnich, olejków leczniczych, z jednoczesnym miękkim masażem w siedmiu pozycjach. W tej procedurze stosuje się więcej niż trzy litry oleju leczniczego. Terapia ta chroni ciało przed chorobą, wzmacnia odporność na zdrowe życie. Jest bardzo przydatny w leczeniu chorób reumatycznych, zapalenia stawów, paraliżu, osłabienia seksualnego, zaburzeń neurologicznych, ciśnienia krwi i osłabienia układu nerwowego.

Njavarakizhi

Njavarakizhi jest procedurą, w której małe wateczki bawełniane wypełnia się gotowanym ryżem Njavara i olejem leczniczym, a następnie masuje się nad ciałem. Ryż najpierw gotuje się w mleku krowim wymieszanym z ziołowym wywarem. Bolusy są zanurzane w tej mieszaninie, a następnie nakładane na ciało, aby wywołać osłabienie (pot). Ta terapia jest bardzo odmładzająca i odżywcza, a to sprawia, że ​​ jest silna w leczeniu stresu. Poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia układ nerwowy i poprawia ogólny wygląd skóry. Jest to umocnienie które stosuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych, reumatyzmu, zapalenia stawów i niedożywionych kończyn.

Sirodhara

Termin Siro oznacza „głowę”, a Dhara oznacza „odlewanie”. W tej procedurze letni olej ziołowy wylany jest w ciągłym strumieniu na czoło z wahadłowym ruchem, podczas gdy pacjent otrzymuje delikatny masaż głowy. Sirodhara odmłodnia i rewitalizuje ciało i umysł. Terapia ta łagodzi stany związane ze stresem, spowalnia proces starzenia się, poprawia pamięć i ma działanie lecznicze na paraliż, bezsenność, depresję, lęk, nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia neurologiczne. Poprawia wzrok i słuch, eliminuje problemy z nosem i uspokaja ciało i umysł. Sirodhara wzmacnia konstytucję jednostki.

Ksheeradhara

To podobna terapia co Sirodhara, ale zamiast oleju z ziół, ziołowe mleko jest wylane na czoło lub całe ciało. 

To świetna terapia dla osób, które cierpią na bóle głowy z powodu przewagi Vata i Pitty, a także łagodzi bezsenność i napięcie psychiczne.

Thakradhara

Określenie „Takra” oznacza maślankę, a „Dhara” oznacza odlewanie. W tej terapii leje się mleko na czoło, tak jak olej jest wylany w leczeniu Sirodhara. Zwalnia bezsenność, depresję i inne stresujące problemy. Zapobiega powstawaniu siwych włosów, zmniejsza bóle głowy, zwiększa energię układu pokarmowego, łagodzi anoreksję i łagodzi łuszczycę.

Sirovasthi

W procedurze Sirovasthi na głowę zamocowana jest nakrętka, a na nią wlewa się olej leczniczy, tak że olej pozostaje obok skóry głowy. Czas leczenia różni się w zależności od stanu pacjenta. Masaż głowy i szyi wykonuje się przed zabiegiem. To świetna terapia w leczeniu porażenia, bezsenności i depresji.

Greevavasthi

W tej terapii specjalnie przygotowany ciepły olej ziołowy wylewa się na szyję i utrzymuje w granicach na wymagany czas. Terapia ta wykorzystuje oleje ziołowe, których właściwości lecznicze są cudowne. Głęboko oczyszczają i wzbogacają krew, budują i utrzymują silne mięśnie i tkanki łączne oraz smarują stawy, aby ich polepszyć ich elastyczność i bezbolesność. Greevavasthi łagodzi szyje i górne partie pleców, takie jak sztywność karku, ból związany z nadmiernym naprężeniem.

Kadivasthi

W tej terapii specjalnie przygotowany ciepły olej ziołowy wylany jest na dolną część pleców i utrzymywany w granicach na wymagany czas. Właściwości lecznicze są podobne do właściwości Greevavasthi. Kadivasthi łagodzi dolegliwości dolnej części pleców, takie jak spondyloza lędźwiowa, zwłóknienie międzykręgowe, bóle lędźwiowe (ból pleców) i rwa kulszowa.

Urovasthi

Ta terapia jest podobna do Kadivasthi, ale jest wykonywana na klatce piersiowej, ze specjalnym olejkiem leczniczym, który jest przydatny w leczeniu stanów takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa.

Kashaya Dhara

W tej terapii całe ciało jest kąpane w strumieniu letniego, specjalnego wywaru ziołowego, z jednoczesnym miękkim masażem. Ta procedura jest bardzo przydatna w przypadku wszystkich typów problemów skórnych. Rodzaj ziół różni się w zależności od typu skóry. Leczenie jest również bardzo relaksujące i odmładzające.

Dhanyamla Dhara

Leczenie i  korzyści są podobne do tych, które występują u Kashayy Dhary. W tym przypadku, zamiast ziołowego wywaru, używa się płynu medycznego przygotowanego z ziarna (Dhanyamla). Leczenie to jest dodatkowo przydatne w redukcji masy ciała.

Lepam

Proszek leczniczy miesza się z odpowiednim środkiem, aby wytworzyć pastę, a następnie nanoszony jest na całe ciało. Ta pasta ziołowa może być również stosowana na konkretną partię ciała. Terapia ta ma szeroki zakres zastosowań, od poprawy kosmetycznej do łagodzenia ciężkich stanów skóry. Jest bardzo skuteczna w leczeniu łuszczycy, wyprysków, problemów z pigmentacją skóry, zapaleniem stawów, obrzękiem i bólem, urazami i infekcjami skóry.

Netratharpanam

W tej procedurze, ghee leczniczy pozostaje w granicy utworzonej na oczach z czarną pastą gramową. Ma to działanie chłodzące na podrażnione i zestresowane oczy. Netratharpanam łagodzi zmęczenie oczu, poprawia wzrok i pomaga w innych problemach ze wzrokiem.

Netraprakshalanam

W tej procedurze uzyskuje się ziołowy wywar, który wypływa z kanału środkowego do kanału bocznego oka, przez co oczyszcza oko. Następnie stosuje się odprężające ziołowe krople do oczu.

Upanaham

Terapia ta jest znana z łagodzenia bólu i obrzęku oraz dla odżywienia tkanek. Pasta ziołowa nakładana jest na obszar dotkniętych chorobą, pasta jest następnie pokryta ziołowymi liśćmi leczniczymi, a następnie bandażowana tkaniną bawełnianą. Ta aplikacja jest usuwana po kilku godzinach, zgodnie z wymaganiami. Terapia ta jest bardzo skuteczna w przypadku zapalenia kości i stawów, urazów stawów i zlokalizowanego bólu i obrzęku.

Pichu

Grubą warstwę wełny, nasączoną ciepłym olejkiem leczniczym, nakłada się na dotkniętą powierzchnię. Olej jest co jakiś czas wymieniany, aby utrzymać ciepło. Terapia ta jest bardzo skuteczna w przypadku zwyrodnieniowych i bolesnych problemów, takich jak ból pleców, zapalenie kości i stawów, spondyloza i urazy.

Ksheeradhoomam

Terapię rozpoczyna się od naniesienia odpowiedniego oleju leczniczego na twarz, szyję i klatkę piersiową. Twarz i szyja są następnie ogrzewane do wystąpienia obfitego potu, poprzez parę wytwarzaną z połączenia mleka krowiego i ziołowych wywarów. Terapia ta jest skuteczna w leczeniu paraliżu twarzy, nerwobólu nerwu trójdzielnego, wyprysków i innych problemów ze skórą.

Face

Jest to tradycyjna ziołowa maska ​​do twarzy, w której leki ziołowe, wybrane zgodnie z warunkami skóry, są pasty i nakładane na twarz. Procedura ta poprzedza masaż twarzy i stymulacja. Zabieg otwiera pory skóry i usuwa z niego toksyny, tonizując mięśnie twarzy i poprawiając cerę.

Talapodichil

W tym zabiegu skóra głowy jest masowana olejem. Następnie stosowana jest specjalna pasta ziołowa, po czym skóra głowy pokryta jest lotosem lub liśćmi bananów przez 30-45 minut. Ta procedura eliminuje bezsenność, utratę włosów, przedwczesne siwienie włosów i depresję.

Nasya

Ta procedura jest jedną z pięciu zabiegów Panchakarma. Olejki lekarskie, wywary, soki świeże i / lub proszki są podawane przez nozdrza. W zależności od stanu pacjenta stosuje się różne rodzaje preparatów. Procedura jest poprzedzona masażem twarzy i stymulacją. Procedura ta łagodzi stany takie jak zapalenie zatok, ból głowy, migreny, spondyloza szyjna, zamrożone ramiona, a także przedwczesne wysuszenie i wypadanie włosów.

Łaźnia parowa

W tej procedurze ciepły olej ziołowy najpierw delikatnie nakłada się na ciało. Osoba siedzi w komorze zawierającej parę, trzymając głowę na zewnątrz. Para jest nasączona ziołami leczniczymi. To sprawia, że ​​poszczególne pocenie się obficie otwiera wszystkie pory w ciele, a tym samym usuwa wszystkie odpady i toksyny. To świetna terapia do tonizowania skóry, dając Ci szczególny blask.

Yoniprakshalanam

W tym zabiegu stosuje się oleje ziołowe i wywary aplikując w drogę do pochwy. To leczenie jest dobre dla pewnych zaburzeń ginekologicznych i oczyszczania narządów płciowych.