Indie to drugi pod względem liczby mieszkańców kraj na świecie, gdzie każdego roku rodzi się ok. 30 milinów dzieci. Ubóstwo połączone z bogactwem kultury, historii i religii. Mekka wielu podróżników. Tymczasem… Indie nie są dla każdego. Europejczyk w tym kraju powinien pozostawić swoje przyzwyczajenia oraz kulturę i otworzyć się na coś zupełnie innego, wówczas faktycznie podróż do Indii może stać się wzbogacającym przeżyciem.
Jak mówi Joanna Gorczyca Pasrija, właścicielka Asia Dream Trips: – Indie to nie jest łatwy kraj do podróżowania. Odnajdą się tu osoby lubiące przygodę i kontakt z drugim człowiekiem, w Indiach nigdy nie jest się samym, więc to jest bardzo ważne. Najważniejsze to otwartość i chęć poznania kultury i ulicy Indii. Cierpliwość, otwartość i chęć poznania.
Zorientowani.pl sprawdzili, jakie są najczęstsze trasy wypraw do tej części świata. Można je podzielić na: Indie Północne z kanoniczną i najczęściej wybieraną trasą zwaną Złotym Trójkątem Trekkingi w Himalaje i tzw. Mały Tybet.
Jedną z najczęściej wybieranych tras turystycznych jest obszar pomiędzy trzema miastami: Delhi, Dżajpur i Agra. Tym co łączy te miejsca jest dynastia Mogołów, która przez wiele wieków rządziła Indiami i pozostawiła po sobie wiele wspaniałych zabytków: pałace, fortyfikacje, miejsca kultu i pochówku. Na czele z najsłynniejszą budowlą Taj Mahal, zbudowaną na cześć zmarłej przy porodzie żony Mumtaz Mahal. Budowa trwała 20 lat, a biały marmurowy pałac to jeden z siedmiu cudów świata.
Dużą popularnością cieszą się także trekkingi u podnóża Himalajów. Przede wszystkim do indyjskiej strony Tybetu, czyli Ladakhu i Zanskaru. – Trasy trekkingowe w indyjskiej części Himalajów mają różny stopień trudności: od krótkich wycieczek z noclegami w oparciu o lokalną agroturystykę aż do wielodniowych wędrówek prowadzących przez liczne przełęcze, na które trzeba zabrać ze sobą namiot i jedzenie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie a górskie krajobrazy uzupełniają malownicze wioski z wznoszącymi się ponad nimi buddyjskimi klasztorami – opowiada Katarzyna Mazurkiewicz, autor i przewodnik tras trekkingowych po Himalajach IndyjskichW zachodniej części Tybetu można podziwiać i namacalnie spotkać się z buddyjskim dziedzictwem w niemal nienaruszonej postaci. Uczestniczyć w modłach i praktyce mnichów, wypić tybetańską herbatę. To propozycja dla tych, którzy interesują się tą kulturą i zachwycają górskimi krajobrazami. Trasa wiedzie przez podnóża Karakorum i Himalajów Wysokich do Kaszmiru, gdzie wg legendy znajduje się grób Chrystusa. Noclegi w namiotach pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem, przeprawy po chwiejnych mostkach oraz przejechane kilometry przez jedną z najwyżej na świecie położonych dróg jezdnych przez przełęcz Khardung La (5602 m n.p.m.) Region ten przez długi czas był niedostępny dla turystów, ze względu brak dróg oraz na pobliską granicę z Pakistanem i Chinami. Zimą drogi prowadzące przez górskie przełęcze są zasypane śniegiem i można tam dotrzeć tylko samolotem. Długotrwała izolacja małych tybetańskich wiosek, religia i stosunek do świata zewnętrznego sprawiają, że wizyta tam i spotkanie z pogodnymi Tybetańczykami pozostaje na zawsze w pamięci.
– Miejsce narodzin buddyzmu i hinduizmu, gdzie wśród zapachów kadzideł z drzewa sandałowego można spotkać najpiękniejsze świątynie, a każdy element życia ma głębokie znaczenie religijne. Kraj o wielu twarzach, kulturach i językach, który fascynują niezwykłym pięknem i magią, pobudza zmysły i uczucia. Jedni go pokochają i się od niego niemal uzależnią, inni wręcz przeciwnie – będzie ich drażnił hałas, bliskość ludzi, zapachy. Indie nikogo nie zostawią obojętnym – mówi Tomasz Jeleń, CT Poland.
Materiał prasowy Zorientowani.pl
https://podrozniczo.pl/indie-kraj-dla-kazdego-choc-nie-dla-wszystkich/
3 komentarze
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.
Świetny tekst! Zawsze fascynowały mnie Indie, więc miło było przeczytać o tych wszystkich trasach i miejscach. Mam pytanie, gdzie najlepiej rozpocząć przygodę w Indiach, żeby dobrze poznać lokalną kulturę i codzienność? Słyszałem różne opinie. A co do cen to różnie mówią, link tutaj https://ceny-swiat.pl/indie/ceny niby coś podaje, ale ile w tym prawdy? Jaka jest realna codzienność? Szukam wskazówek! Dzięki!